Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych zapłacą rocznie 4 zł. Przy poborze wody z wodociągów miejskich opłata będzie taka, jak dla odbiorców indywidualnych.

Wody Polskie ogłosiły stawki opłat za wodę dla działkowców. Są różnice w opłatach zależnie od źródła pobierania wody. Według Wód Polskich niektóre przedsiębiorstwa wykorzystywały suszę, by podnosić opłaty.

Obowiązkiem działkowca wynikającym zarówno z umowy, na podstawie której nadane mu zostało prawo do działki, jak i z obowiązujących obecnie przepisów, jest uiszczanie opłat ogrodowych. Do takich opłat należy doliczyć m.in. indywidualne rozliczenia za użytą wodę, którą czerpano z dwóch źródeł: głębinowych, czyli studni oraz wodociągów miejskich. Niektórzy działkowcy wspierają się zbieraniem wód opadowych. Opłaty za to nie były jasne, do tego część przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych podnosiła opłaty za wodę, tłumacząc to np. suszą.

Decyzję w sprawie opłat ogłosił podczas dzisiejszej (19 lipca) konferencji prasowej prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. – W standardowym ogródku działkowym opłata za pobór 1 m sześc. wody to ok. 12 groszy. Dochodzi do tego roczna opłata stała w wysokości 2,65 zł. Przyjęliśmy zużycie na poziomie 2 m sześc. wody, to jest bardzo dużo i prawdopodobnie ta ilość byłaby bardzo trudna do wykorzystania przez działkowców, natomiast w takim przypadku opłata w sezonie za korzystanie z tej wody wynosi 4 zł za rok – powiedział Przemysław Daca.
Stawki równe dla każdego

Prezes Wód Polskich podkreślił, że gdy woda jest dostarczana przez miejskie wodociągi, z analiz Wód Polskich wynika, iż każde tzw. przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne powinno pobierać opłatę zgodnie z zatwierdzonymi przez Wody Polskie stawkami, ustalonymi indywidualnie w danych regionach i musi to być stawka identyczna jak dla odbiorców indywidualnych.

Od początku kwietnia do końca maja 2019 r. w ośmiu województwach stwierdzono suszę. Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystały tę sytuację, by podnieść opłaty za wodę. Czasem nawet dwukrotnie. Dlatego prezes Deca podkreślił na konferencji, ze „nie widzi możliwości” jakichkolwiek podwyżek ze strony tych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych dla działkowców. – Stawki muszą być takie same jak dla każdego obywatela – mówił prezes Wód Polskich na spotkaniu z dziennikarzami.
Ponadto Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowały na konferencji, że przygotowano podręcznik dotyczący tego, jak ustalać taryfy opłat za wodę i ścieki. Podręcznik taki otrzymały wszystkie gminy w kraju.

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Pszczoły ratują miasta

W ostatnich latach coraz więcej pasiek powstaje w miastach, na dachach budynków. W niektórych metropoliach ...