Ukraina

Struktura własnościowa lokali

Z najnowszego raportu GUS wynika, że prawie 14 proc. zasobu mieszkaniowego w Polsce stanowią mieszkania komunalne. Zasób ten sukcesywnie się kurczy. Lokale, którymi zarządza gmina, są rzadko remontowane i charakteryzują się najwyższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z lokalami we wspólnotach mieszkaniowych. Jedynie stawka czynszowa w gminach pozostała na w miarę stałym poziomie, czego nie da się powiedzieć o innych zasobach mieszkaniowych.

Badaniem objęto 6 052,8 tys. mieszkań, z czego prawie połowa (49 proc.) to mieszkania osób fizycznych w budynkach wspólnot mieszkaniowych, 33,5 proc. – to spółdzielni mieszkaniowych, 13,9 proc. – to mieszkania komunalne, 1,7 proc. – towarzystw budownictwa społecznego, 1,1 proc. – mieszkania zakładowe, 0,5 proc. – Skarbu Państwa i 0,3 proc. innych podmiotów.

Kierunek zmian w zasobach mieszkaniowych

Zmiany w zasobie mieszkaniowym są znaczące, zmierzają w kierunku mieszkań osób fizycznych. Takie zmiany wynikają m.in. z procesów sprzedaży mieszkań osobom fizycznym, zwrotem ich dawnym właścicielom bądź spadkobiercom, a także zmiany przeznaczenia mieszkania na cele usługowe oraz łączenia małych mieszkań w większe.

Nadal znaczący odsetek mieszkań stanowią zasoby mieszkaniowe spółdzielni mieszkaniowych. Najwyższy odsetek mieszkań spółdzielczych odnotowano w województwach:

podlaskim (47,6 proc.),
podkarpackim (48,8 proc.),
świętokrzyskim (44,5 proc.),
lubelskim (43,6 proc.).

Najniższy odsetek mieszkań spółdzielni mieszkaniowych odnotowano w województwach:

dolnośląskim (23,5 proc.),
pomorskim (23,4 proc.),
lubuskim (24,7 proc.).

Nadal najwięcej mieszkań pozostających we własności osób fizycznych we wspólnotach mieszkaniowych odnotowano w województwach:

małopolskim (60,9 proc.),
pomorskim (60,5 proc.),
warmińsko-mazurskim (56 proc.),
lubuskim (56,6 proc.).

Najmniej zaś w województwach:

śląskim (36,3 proc.),
łódzkim (37,1 proc.),
podkarpackim (39,5 proc.).

Sprzedaż zasobów mieszkaniowych

Proces sprzedaży, trwający w latach 2017–2018, obejmował mieszkania znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych oraz w budynkach, które zostały sprzedane w całości pojedynczym osobom fizycznym. Wówczas sprzedano prawie prawie 134 tys. mieszkań osobom fizycznym.

Najwięcej sprzedanych mieszkań – 37,8 proc. – pochodziło z zasobów spółdzielni mieszkaniowych, 30,1 proc. z zasobów innych podmiotów i 26 proc. z zasobów gminnych, podczas gdy mieszkania sprzedane z zasobów Skarbu Państwa stanowiły 0,9 proc.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...