Finansowanie pomostowe

Szansa prywatnych akademików

Rynek akademików w Polsce jest na wczesnym etapie rozwoju, ma jednak bardzo duży potencjał. Polsce brakuje nowoczesnych, ciekawych miejsc, wybudowanych z myślą o studentach – także tych zza granicy – mówił podczas Property Forum Radosław Wąsak z firmy Rent Sent Housing.

Na prywatnym akademiku w Polsce można zarobić. Co prawda, rynek ten w Polsce znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, jednak – w ocenie Radosława Wąsaka z firmy Rent Sent Housing – jest jednym z bardziej perspektywicznych sektorów nieruchomości w kraju.

Obecnie baza uczelnianych akademików w Polsce zapewnia miejsce zaledwie 1 na 10 studentów. Oznacza to, że jeżeli na rynku nie pojawią się nowe inwestycje, deficyt będzie się pogłębiał.

– W samej Warszawie studiuje w tej chwili około 250 tys studentów. Do Polski przyjeżdża także coraz więcej studentów zagranicznych. Liczba studentów z innych krajów wzrasta o około 10 proc. w skali roku. W tej chwili, akademiki prywatne i państwowe oferują około 130 tys łóżek. Rynek ma więc spory potencjał, ze względu na niedobór akademików w stosunku do zapotrzebowania – mówił Radosław Wąsak.

Dodał także, że większość domów studenckich w Polsce czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Dostępne budynki są zaniedbane, zniszczone i wymagają gruntownych remontów. W Polsce brakuje więc nowych, ciekawych projektów, które będą w stanie zachęcić studentów do podjęcia nauki w Polsce.

Pytany dlaczego brakuje ciekawych inwestycji wybudowanych z myślą o studentach wyjaśnił, że pierwszą przeszkodą są bariery administracyjne, a miejscowe plany zagospodarowania nie uwzględniają takich miejsc jak akademik. Kolejną barierą jest brak atrakcyjnych gruntów pod zabudowę.

x

Zobasz także

Trwa popyt na magazyny

Rynek magazynowo-logistyczny jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem nieruchomości w Polsce. Jednak nawet specjaliści z branży ...

Ożywianie Starego Portu

Systematycznie postępują prace przy budowie nowoczesnego zaplecza przystani jachtowej w Starym Porcie. Pod koniec rozpocznie ...

Ruszył remont Sceny Roboczej

Rozpoczęły się prace remontowe w nieruchomości po dawnym kinie „Olimpia” przy ulicy Grunwaldzkiej 22. Mieści ...

Dwie hale w Swarożynie

Dekpol zakończył budowę dwóch hal magazynowych o łącznej powierzchni około 50 tys. m2. Inwestycja została ...

TESCO coraz mniejsze

Tesco zamyka kolejne sklepy. Do listy 32 przeznaczonych do likwidacji, o której sieć informowała na ...