W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu „Quality of Living” (Jakość życia) międzynarodowej grupy konsultingowej Mercer.

Mercer porównał 231 miast z całego świata. W rankingu znalazły się dwa polskie miasta - Warszawa na 82. miejscu i Wrocław na 100. miejscu. Miasta europejskie zajęły 13 z 20 pierwszych pozycji rankingu. 

Mercer porównał 231 miast z całego świata, a tworząc ranking, brał pod uwagę m.in. edukację, opiekę zdrowotną, społeczną i kulturalną ofertę miasta, stabilność polityczną, mieszkalnictwo, wskaźnik przestępczości, wolność osobistą, dbałość o środowisko naturalne i jakość transportu publicznego.

W ocenie Mercera jakość życia to bardzo ważny czynnik, który przyciąga do miasta nowe przedsiębiorstwa i pracowników. Wiedeń zyskał uznanie z wielu powodów – ma bogate dziedzictwo kulturowe, doskonałą opiekę zdrowotną i system edukacji, nie brakuje stosunkowo tanich mieszkań, niskie są gęstość zaludnienia i wskaźnik przestępczości.
Na drugim miejscu uplasował się Zurych w Szwajcarii, a na trzecim wspólnie Auckland w Nowej Zelandii, Monachium w Niemczech i kanadyjskie Vancouver.
W rankingu znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa na 82. i Wrocław na 100. miejscu (te same pozycje, co rok wcześniej).

Miasta z najwyższą jakością życia

  1. Wiedeń, Austria
  2. Zurych, Szwajcaria
  3. Vancouver, Kanada
  4. Monachium, Niemcy
  5. Auckland, Nowa Zelandia
  6. Düsseldorf, Niemcy
  7. Frankfurt, Niemcy
  8. Kopenhaga, Dania
  9. Genewa, Szwajcaria
  10. Bazylea, Szwajcaria

Po raz pierwsze Mercer sporządził także ranking najbezpieczniejszych miast. Najbezpieczniejszym miastem w Europie został Luksemburg, za nim znalazły się Bazylea, Berno, Helsinki i Zurych. Za najmniej bezpieczne uznane zostały Moskwa i St. Petersburg.
BBBB

x

Zobasz także

Absolutorium dla prezydenta

Rada miasta udzieliła Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania wotum zaufania i przyznała mu absolutorium. To oznacza, ...

Wakacyjne remonty szkół

Choć pandemia koronawirusa – z racji nieobecności uczniów – umożliwiła przeprowadzenie części robót już wcześniej, ...

Raport o stanie miasta

Osoby, które chcą zabrać głos w sprawie nowego „Raportu o stanie miasta Poznania”, będą mogły ...

Prawie pół miliona dla Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN) otrzymało wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ...

Poznań z nagrodą Smart City!

Miasto Poznań zostało laureatem Konkursu Smart City. Kapituła wyróżniła stolicę Wielkopolski za realizację idei inteligentnego ...