Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu „Quality of Living” (Jakość życia) międzynarodowej grupy konsultingowej Mercer.

Mercer porównał 231 miast z całego świata. W rankingu znalazły się dwa polskie miasta - Warszawa na 82. miejscu i Wrocław na 100. miejscu. Miasta europejskie zajęły 13 z 20 pierwszych pozycji rankingu. 

Mercer porównał 231 miast z całego świata, a tworząc ranking, brał pod uwagę m.in. edukację, opiekę zdrowotną, społeczną i kulturalną ofertę miasta, stabilność polityczną, mieszkalnictwo, wskaźnik przestępczości, wolność osobistą, dbałość o środowisko naturalne i jakość transportu publicznego.

W ocenie Mercera jakość życia to bardzo ważny czynnik, który przyciąga do miasta nowe przedsiębiorstwa i pracowników. Wiedeń zyskał uznanie z wielu powodów – ma bogate dziedzictwo kulturowe, doskonałą opiekę zdrowotną i system edukacji, nie brakuje stosunkowo tanich mieszkań, niskie są gęstość zaludnienia i wskaźnik przestępczości.
Na drugim miejscu uplasował się Zurych w Szwajcarii, a na trzecim wspólnie Auckland w Nowej Zelandii, Monachium w Niemczech i kanadyjskie Vancouver.
W rankingu znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa na 82. i Wrocław na 100. miejscu (te same pozycje, co rok wcześniej).

Miasta z najwyższą jakością życia

  1. Wiedeń, Austria
  2. Zurych, Szwajcaria
  3. Vancouver, Kanada
  4. Monachium, Niemcy
  5. Auckland, Nowa Zelandia
  6. Düsseldorf, Niemcy
  7. Frankfurt, Niemcy
  8. Kopenhaga, Dania
  9. Genewa, Szwajcaria
  10. Bazylea, Szwajcaria

Po raz pierwsze Mercer sporządził także ranking najbezpieczniejszych miast. Najbezpieczniejszym miastem w Europie został Luksemburg, za nim znalazły się Bazylea, Berno, Helsinki i Zurych. Za najmniej bezpieczne uznane zostały Moskwa i St. Petersburg.
BBBB

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...