Ładowarki emu.energy

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu „Quality of Living” (Jakość życia) międzynarodowej grupy konsultingowej Mercer.

Mercer porównał 231 miast z całego świata. W rankingu znalazły się dwa polskie miasta - Warszawa na 82. miejscu i Wrocław na 100. miejscu. Miasta europejskie zajęły 13 z 20 pierwszych pozycji rankingu. 

Mercer porównał 231 miast z całego świata, a tworząc ranking, brał pod uwagę m.in. edukację, opiekę zdrowotną, społeczną i kulturalną ofertę miasta, stabilność polityczną, mieszkalnictwo, wskaźnik przestępczości, wolność osobistą, dbałość o środowisko naturalne i jakość transportu publicznego.

W ocenie Mercera jakość życia to bardzo ważny czynnik, który przyciąga do miasta nowe przedsiębiorstwa i pracowników. Wiedeń zyskał uznanie z wielu powodów – ma bogate dziedzictwo kulturowe, doskonałą opiekę zdrowotną i system edukacji, nie brakuje stosunkowo tanich mieszkań, niskie są gęstość zaludnienia i wskaźnik przestępczości.
Na drugim miejscu uplasował się Zurych w Szwajcarii, a na trzecim wspólnie Auckland w Nowej Zelandii, Monachium w Niemczech i kanadyjskie Vancouver.
W rankingu znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa na 82. i Wrocław na 100. miejscu (te same pozycje, co rok wcześniej).

Miasta z najwyższą jakością życia

  1. Wiedeń, Austria
  2. Zurych, Szwajcaria
  3. Vancouver, Kanada
  4. Monachium, Niemcy
  5. Auckland, Nowa Zelandia
  6. Düsseldorf, Niemcy
  7. Frankfurt, Niemcy
  8. Kopenhaga, Dania
  9. Genewa, Szwajcaria
  10. Bazylea, Szwajcaria

Po raz pierwsze Mercer sporządził także ranking najbezpieczniejszych miast. Najbezpieczniejszym miastem w Europie został Luksemburg, za nim znalazły się Bazylea, Berno, Helsinki i Zurych. Za najmniej bezpieczne uznane zostały Moskwa i St. Petersburg.
BBBB

x

Zobasz także

„System do mieszkania”

Spotkanie z autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (wyd. Fundacja Bęc ...

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu ...

Weekend Otwartych Ogrodów

Trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poprzednie dwie edycje ...

Piotr i Paweł to już Spar

Wywodząca się z RPA firma Spar Group podpisała umowę zakupów udziałów w polskiej sieci supermarketów ...

Będzie skwer 4 Czerwca 1989

Skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca ...