Fotografia wnętrz

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce.

Jury wysoko oceniło sposób, w jaki Poznań kształtuje miejskie tereny zielone.

Wieża widokowa na Szachtach

Nagrodę dla miasta odebrała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania
To już 8. edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Biorą w nim udział przestrzenie publiczne na terenie województwa wielkopolskiego, które mogą pochwalić się wysokimi wartościami społecznymi, ekologicznymi, kulturowymi, organizacyjnymi czy marketingowymi. W tym roku jury konkursu doceniło sposób kształtowania zielonych przestrzeni publicznych na terenie Poznania – na przykładzie parku Heweliusza i wieży widokowej oraz pomostu na stawie Rozlanym. Obie inwestycje powstały dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

 • Decyzja jury to dowód na to, że projekty poznańskich inwestycji są przemyślane i tworzone zgodnie z najlepszymi wzorcami – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która odebrała nagrodę podczas konferencji z okazji XII Dnia Urbanisty. – Przestrzeń publiczna jest wspólnym dobrem nas wszystkich, dlatego jej odpowiednie zaprojektowanie jest niezwykle ważne. Musi być przyjazna i tworzona w porozumieniu z mieszkańcami miasta – tak jak obie nagrodzone dziś realizacje, które powstały dzięki głosom poznaniaków w PBO.
  Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach, w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz Stawów: Rozlanego i Glabisa. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Znajduje się tam około 40 stawów. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni), a na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk.
  Pomost na Stawie Rozlanym ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Prowadzi do niego utwardzone dojście, zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura – ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Posadzono też trawnik i zasadzono rośliny – drzewa i krzewy.
  Park przy ul. Heweliusza nawiązuje do pobliskiego obserwatorium astronomicznego – to ono zainspirowało projektantów, by wprowadzić do parku elementy związane z astronomią i kosmosem. Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe, nawiązujące do orbit układu słonecznego. Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest „Mgławica” czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy, byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym z kamienia, przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii, oraz zegar słoneczny, w którym funkcję wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.
  Na terenie parku wybudowano place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych i młodzieży – siłownię zewnętrzną oraz strefę street workout. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe, może być wykorzystywany na wiele sposobów. W miejscach nasłonecznionych, zacienionych a także pod pergolą ustawiono ławki, w parku jest też ogródek społeczny i miejsce na wybieg dla psów.
  Wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce otrzymały: gmina Rogoźno za modernizację oraz wyposażenie Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz wraz z zagospodarowaniem otoczenia placu Karola Marcinkowskiego oraz gmina Żelazków za budowę Centrum Żelazków wraz z placem zabaw.
  Podczas tej samej konferencji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, wręczył wyróżnienia zwycięzcom XXVIII edycji konkursu „Moja Wielkopolska” na prace dyplomowe związane z problematyką planowania przestrzennego w Wielkopolsce.
  Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Agnieszka Biedalak za pracę magisterską „Człowiek, natura i miasto w zrównoważonym projektowaniu urbanistyczno-architektonicznym. Projekt miejsca do życia i uprawy roślin jadalnych w mieście. Stara Rzeźnia w Poznaniu” oraz Filip Krzysztof Walkowiak za pracę magisterską „Dziedzictwo krajobrazu a kształtowanie przestrzeni: koncepcja zagospodarowania obszarów wiejskich w rejonie Pyzdr”. Wyróżnienie II stopnia dostał Konstanty Kosma Mikołajczak za pracę inżynierską „Projekt urbanistyczny małego osiedla mieszkaniowego jednorodzinnego. Cukrownia Gosławice”
  Źródło:poznan.pl
x

Zobasz także

Dworzec Główny z intencjami

Współpraca z Miastem Poznań przy planowanej modernizacji dworca Poznań Główny, a także stworzenie przy dworcu ...

Tramwajem przez Ratajczaka

Ponad sto osób przyszło na spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy tramwaju wzdłuż ul. Ratajczaka. Przedstawiono wstępne ...

Centrum Warte Poznania

Do 2 marca 2020 r. miasto czeka na projekty w konkursie Centrum Warte Poznania! W ...

BUDMA 2020 – cała gama budownictwa

Targi BUDMA to wydarzenie skupiające całą branżę budowlaną. To czas premier rynkowych, nowości technologicznych, zdobywania ...

Nowa strategia rozwoju

Strategię rozwoju województwa do 2030 roku przyjął 27 stycznia Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Według władz samorządu ...