Ukraina

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce.

Jury wysoko oceniło sposób, w jaki Poznań kształtuje miejskie tereny zielone.

Wieża widokowa na Szachtach

Nagrodę dla miasta odebrała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania
To już 8. edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Biorą w nim udział przestrzenie publiczne na terenie województwa wielkopolskiego, które mogą pochwalić się wysokimi wartościami społecznymi, ekologicznymi, kulturowymi, organizacyjnymi czy marketingowymi. W tym roku jury konkursu doceniło sposób kształtowania zielonych przestrzeni publicznych na terenie Poznania – na przykładzie parku Heweliusza i wieży widokowej oraz pomostu na stawie Rozlanym. Obie inwestycje powstały dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

  • Decyzja jury to dowód na to, że projekty poznańskich inwestycji są przemyślane i tworzone zgodnie z najlepszymi wzorcami – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która odebrała nagrodę podczas konferencji z okazji XII Dnia Urbanisty. – Przestrzeń publiczna jest wspólnym dobrem nas wszystkich, dlatego jej odpowiednie zaprojektowanie jest niezwykle ważne. Musi być przyjazna i tworzona w porozumieniu z mieszkańcami miasta – tak jak obie nagrodzone dziś realizacje, które powstały dzięki głosom poznaniaków w PBO.
    Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach, w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz Stawów: Rozlanego i Glabisa. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Znajduje się tam około 40 stawów. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni), a na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk.
    Pomost na Stawie Rozlanym ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Prowadzi do niego utwardzone dojście, zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura – ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Posadzono też trawnik i zasadzono rośliny – drzewa i krzewy.
    Park przy ul. Heweliusza nawiązuje do pobliskiego obserwatorium astronomicznego – to ono zainspirowało projektantów, by wprowadzić do parku elementy związane z astronomią i kosmosem. Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe, nawiązujące do orbit układu słonecznego. Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest „Mgławica” czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy, byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym z kamienia, przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii, oraz zegar słoneczny, w którym funkcję wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.
    Na terenie parku wybudowano place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych i młodzieży – siłownię zewnętrzną oraz strefę street workout. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe, może być wykorzystywany na wiele sposobów. W miejscach nasłonecznionych, zacienionych a także pod pergolą ustawiono ławki, w parku jest też ogródek społeczny i miejsce na wybieg dla psów.
    Wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce otrzymały: gmina Rogoźno za modernizację oraz wyposażenie Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz wraz z zagospodarowaniem otoczenia placu Karola Marcinkowskiego oraz gmina Żelazków za budowę Centrum Żelazków wraz z placem zabaw.
    Podczas tej samej konferencji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, wręczył wyróżnienia zwycięzcom XXVIII edycji konkursu „Moja Wielkopolska” na prace dyplomowe związane z problematyką planowania przestrzennego w Wielkopolsce.
    Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Agnieszka Biedalak za pracę magisterską „Człowiek, natura i miasto w zrównoważonym projektowaniu urbanistyczno-architektonicznym. Projekt miejsca do życia i uprawy roślin jadalnych w mieście. Stara Rzeźnia w Poznaniu” oraz Filip Krzysztof Walkowiak za pracę magisterską „Dziedzictwo krajobrazu a kształtowanie przestrzeni: koncepcja zagospodarowania obszarów wiejskich w rejonie Pyzdr”. Wyróżnienie II stopnia dostał Konstanty Kosma Mikołajczak za pracę inżynierską „Projekt urbanistyczny małego osiedla mieszkaniowego jednorodzinnego. Cukrownia Gosławice”
    Źródło:poznan.pl
x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...