Ładowarki emu.energy

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ogromny wpływ na rozwój i tożsamość naszego miasta. To wydarzenie zasługuje, aby w całości poświęcić mu najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania.
1 sierpnia 1719 roku władze Poznania wydały dokument lokacyjny dla osadników spod Bambergu, którzy dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich – w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Byli katolikami – taki był warunek władz Poznania, które ich tu sprowadziły, by zasiedlić zrujnowane i wyludnione w wyniku wojen i klęsk wsie. O 300-letniej obecności Bambrów w Poznaniu i jego okolicach opowiada najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania zatytułowany po prostu „Bambrzy”.

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Kolegium Redakcyjne KMP serdecznie zapraszają na promocję tomu Kroniki Miasta Poznania poświęconego Bambrom. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia (środa, godz. 17) w Muzeum Bambrów Poznańskich, ul. Mostowa 7/9. Wstęp wolny, na gości czekają egzemplarze w cenie promocyjnej. Wydarzenie patronatem honorowym objęli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania; Źródło portal poznan.pl

x

Zobasz także

„Uratuj Poznań Główny”

Jak można by poprawić wygląd i funkcjonowanie Dworca Głównego w Poznaniu? Jakie inwestycje są potrzebne, ...

Koordynacja miejskich budów

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie zrobiła kolejny krok w kierunku skoordynowania jak największej liczby działań inwestycyjnych ...

Poznań odzyskuje dawny blask

Zabytkowe kamienice w Poznaniu, a także inne historyczne obiekty, jak Pałac Mielżyńskich i Pawilon Krzyżanowskiego, ...

„KonsTYtucJA” muralem w centrum

Obywatele RP proponują, by napis pojawił się na budynku przy ul. Ratajczaka.- Baner KONSTYTUCJA, który ...

Jaka Fasada Roku 2019!

Rywalizacja o miano Fasady Roku 2019 trwa w najlepsze. O tytuł ubiegają się już realizacje ...