300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ogromny wpływ na rozwój i tożsamość naszego miasta. To wydarzenie zasługuje, aby w całości poświęcić mu najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania.
1 sierpnia 1719 roku władze Poznania wydały dokument lokacyjny dla osadników spod Bambergu, którzy dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich – w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Byli katolikami – taki był warunek władz Poznania, które ich tu sprowadziły, by zasiedlić zrujnowane i wyludnione w wyniku wojen i klęsk wsie. O 300-letniej obecności Bambrów w Poznaniu i jego okolicach opowiada najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania zatytułowany po prostu „Bambrzy”.

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Kolegium Redakcyjne KMP serdecznie zapraszają na promocję tomu Kroniki Miasta Poznania poświęconego Bambrom. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia (środa, godz. 17) w Muzeum Bambrów Poznańskich, ul. Mostowa 7/9. Wstęp wolny, na gości czekają egzemplarze w cenie promocyjnej. Wydarzenie patronatem honorowym objęli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania; Źródło portal poznan.pl

x

Zobasz także

Rygor sanitarny na MTP

6 czerwca nastąpiła kolejny etap odmrażania gospodarki. Do gry wracają m.in. targi i kongresy. Organizatorzy ...

Zaraza „zjadła” 111 mln zł

Przez epidemię koronawirusa budżet Poznania stracił jak dotąd 111 mln zł, a według prognoz do ...

Kosić trawy, czy nie kosić

Radny Bartłomiej Ignaszewski złożył w trybie interpelacji pytanie o zasady koszenia traw w mieście. Przypomniał ...

Będą dotacje na zabytki

Kilkanaście obiektów zabytkowych otrzyma dofinansowanie na prace konserwatorskie i roboty budowlane. Komisja Kultury i Nauki ...

Poznań utonie w kwiatach

Już niedługo stolicę Wielkopolski pokryją wielokolorowe kobierce różnych odmian begonii, aksamitek czy pelargonii. W ciągu ...