Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ogromny wpływ na rozwój i tożsamość naszego miasta. To wydarzenie zasługuje, aby w całości poświęcić mu najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania.
1 sierpnia 1719 roku władze Poznania wydały dokument lokacyjny dla osadników spod Bambergu, którzy dotarli do wsi Luboń należącej wtedy do miasta. W ciągu następnych dziesięcioleci koloniści zamieszkali w kolejnych wsiach miejskich – w Dębcu, Boninie, Ratajach, Wildzie, Górczynie i Jeżycach. Byli katolikami – taki był warunek władz Poznania, które ich tu sprowadziły, by zasiedlić zrujnowane i wyludnione w wyniku wojen i klęsk wsie. O 300-letniej obecności Bambrów w Poznaniu i jego okolicach opowiada najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania zatytułowany po prostu „Bambrzy”.

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Kolegium Redakcyjne KMP serdecznie zapraszają na promocję tomu Kroniki Miasta Poznania poświęconego Bambrom. Spotkanie odbędzie się 7 sierpnia (środa, godz. 17) w Muzeum Bambrów Poznańskich, ul. Mostowa 7/9. Wstęp wolny, na gości czekają egzemplarze w cenie promocyjnej. Wydarzenie patronatem honorowym objęli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania; Źródło portal poznan.pl

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...

Pszczoły ratują miasta

W ostatnich latach coraz więcej pasiek powstaje w miastach, na dachach budynków. W niektórych metropoliach ...