Ładowarki emu.energy

Honorowi architekci 2012

W siedzibie poznańskiego oddziału SARP przy Starym Rynku oglądać można najlepsze projekty trzech architektów, których w tym roku wyróżniono Nagrodą Honorową stowarzyszenia. Nagroda Honorowa Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich jest nagrodą przyznawaną przez architektów – architektom. Może być przyznana za konkretne wybitne dzieło, ale również za całokształt twórczości i działalność na rzecz architektury lub środowiska architektonicznego. Na pewno kandydaci do tej nagrody muszą cieszyć się powszechnym szacunkiem w środowisku i autorytetem zawodowym, muszą również zaznaczyć swój szczególny udział w życiu SARP.
Pośród wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń, które otrzymują architekci za swoja pracę i działalność ta powinna być całkowicie niezależna, wolna od mód, nacisków i komercji. Tak zdecydowało jury złożone z byłych prezesów oddziału oraz członków Kolegium Sędziów Konkursowych. Otwartość i demokratyczny charakter nagrody nie stawia żadnych merytorycznych ograniczeń co do kryteriów, które musi spełnić kandydat lub kandydaci.
W 2012 r. Nagroda Honorowa Oddziału Poznańskiego SARP została przyznana zespołowi: Eryk Sieiński, Stefan Wojciechowski, Grzegorz Ziemiański. Architekci ci pracując wspólnie od lat 70. XX w. stali się zwycięzcami szeregu konkursów architektonicznych, m.in. na koncepcję dzielnicy mieszkaniowej Zatorze w Koninie, osiedla mieszkaniowego Przylesie w Lesznie, Helenki w Śremie, w Ostrowie Wlkp., Mosinie, Kamieńcu, zespołu Centrum-Zachód w Katowicach, czy studium programowo-przestrzenne zagospodarowania Chwaliszewa i starego koryta Warty w Poznaniu. Nagród otrzymanych wraz z innymi projektantami, a także wyróżnień nie sposób wymienić. To właśnie te wszystkie nagrody przesądziły o przyznaniu tegorocznej nagrody honorowej tym twórcom.
– Osiedla mieszkaniowe Konin Zatorze, Leszno Przylesie, Helenki w Śremie i Mosina to duże tereny zabudowy spółdzielczej, na które organizowano konkursy. I nam udało się wielokrotnie te konkursy wygrać – opowiada Stefan Wojciechowski.Na czym polega smak tych rozwiązań? Osiedla powstają zawsze w otoczeniu ulic, przy których sytuowana jest część ,,brudna” – garaże, parkingi i inne rozwiązania potrzebne do tego, aby samochód nie zastawiał osiedla. Następnie jest partia mieszkalnictwa, a w środku są usługi dziecięce, szkoły, które graniczą z parkiem. I z osiedla dzieci bezpiecznie krótką drogą mogą dotrzeć do szkoły. Zawsze ta zabudowa zorganizowana jest w zespołach, otoczonych terenami zieleni, ciągami spacerowymi i obszarami ekologicznymi. Im bliżej zieleni, tym budynki są rzadsze i niższe. Zaś przy przystanku komunikacji miejskiej znajdują się usługi, handel, gastronomia. Na tej zasadzie są zbudowane te wymienione zespoły.
Z przykładami nagrodzonych rozwiązań projektowych na przestrzeni kilku dekad uhonorowanych w tym roku przez swe środowisko architektów można zapoznać się na okolicznościowej wystawie w siedzibie poznańskiego oddziału SARP na Starym Rynku.
Niebawem na łamach Poznańskich Nieruchomości zamieścimy obszerniejszy wywiad ze Stefanem Wojciechowskim na temat zasad zabudowy przestrzeni w minionych latach i obecnie, pozytywów i negatywów w urbanistyce ostatnich kilku dekad.

Na zdjęciu powyżej – architekt Stefan Wojciechowski prezentuje dorobek nagrodzonych projektantów


Fragment wystawy w SARP

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...