Finansowanie pomostowe

KE wspomoże nasz szpital

Na początku 2021 roku gotowe ma być Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) w Poznaniu. Jego realizacja możliwa jest dzięki decyzji KE o przyznaniu 56 mln euro na budowę największego szpitala pediatrycznego w stolicy regionu.

Prace budowlane już trwają

Według planów powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna.W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci.

Wizualizacja szpitala – mat. Industria Project (fot. UM Poznań)

O decyzji ws. finansowania 11 inwestycji w Polsce kwotą ok. 960 mln euro KE poinformowała we wtorek (2 kwietnia). Umowa na budowę szpitala została podpisana w październiku 2018 roku, a plac budowy został już oficjalnie przekazany wykonawcy, firmie WARBUD S.A. Koszt powstania WCZD wyniesie 426 mln zł. Środki z UE pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które będzie się mieścić przy ul. Wrzoska w Poznaniu, ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce.

Według planów powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna. W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci. W szpitalu znajdzie się kilkanaście poradni specjalistycznych. Obok szpitala powstanie też parking na 425 samochodów, miejsca rekreacji dla pacjentów, a droga dojazdowa zostanie zmodernizowana.

Jak poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dzięki realizacji inwestycji nastąpi „zwiększenie dostępności do najwyższej jakości szpitalnych usług pediatrycznych, a szpital będzie jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju”.

„Przez lata z UE wpłynęło do Wielkopolski miliony euro, głównie na inwestycje. Ale najważniejsza inwestycja z udziałem tych 56 milionów euro cieszy mnie najbardziej” – powiedział w środę marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Jak podał w środę poznański magistrat, o potrzebie budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu mówiło się przez lata, „ale dopiero prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zawarł porozumienie z władzami województwa”. Miasto przekazało pod budowę szpitala działkę w rejonie ulic Dojazd – Adama Wrzoska – Wincentego Witosa. W zamian za to zarząd województwa przekazał Poznaniowi udział w nieruchomości przy ul. Szwajcarskiej.

„Bardzo cieszy mnie decyzja Komisji Europejskiej. To kolejne potwierdzenie faktu, że współpraca Miasta Poznania i samorządu województwa wielkopolskiego przynosi bardzo wymierne efekty. Szpital, który powstaje, jest niezwykle potrzebny małym pacjentom” – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Inwestycja warta ok. 426 mln zł jest realizowana ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020

x

Zobasz także

„System do mieszkania”

Spotkanie z autorką książki „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (wyd. Fundacja Bęc ...

Jak zakorkowany jest Poznań

Już po raz ósmy znany producent systemów nawigacji satelitarnych opublikował ranking najbardziej zakorkowanych miast globu ...

Weekend Otwartych Ogrodów

Trzecia edycja Weekendu Otwartych Ogrodów już 8 i 9 czerwca w Poznaniu. Poprzednie dwie edycje ...

Piotr i Paweł to już Spar

Wywodząca się z RPA firma Spar Group podpisała umowę zakupów udziałów w polskiej sieci supermarketów ...

Będzie skwer 4 Czerwca 1989

Skwer położony pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim będzie nosił nazwę 4 Czerwca ...