Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska

KE wspomoże nasz szpital

Na początku 2021 roku gotowe ma być Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) w Poznaniu. Jego realizacja możliwa jest dzięki decyzji KE o przyznaniu 56 mln euro na budowę największego szpitala pediatrycznego w stolicy regionu.

Prace budowlane już trwają

Według planów powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna.W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci.

Wizualizacja szpitala – mat. Industria Project (fot. UM Poznań)

O decyzji ws. finansowania 11 inwestycji w Polsce kwotą ok. 960 mln euro KE poinformowała we wtorek (2 kwietnia). Umowa na budowę szpitala została podpisana w październiku 2018 roku, a plac budowy został już oficjalnie przekazany wykonawcy, firmie WARBUD S.A. Koszt powstania WCZD wyniesie 426 mln zł. Środki z UE pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które będzie się mieścić przy ul. Wrzoska w Poznaniu, ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce.

Według planów powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna. W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci. W szpitalu znajdzie się kilkanaście poradni specjalistycznych. Obok szpitala powstanie też parking na 425 samochodów, miejsca rekreacji dla pacjentów, a droga dojazdowa zostanie zmodernizowana.

Jak poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dzięki realizacji inwestycji nastąpi „zwiększenie dostępności do najwyższej jakości szpitalnych usług pediatrycznych, a szpital będzie jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju”.

„Przez lata z UE wpłynęło do Wielkopolski miliony euro, głównie na inwestycje. Ale najważniejsza inwestycja z udziałem tych 56 milionów euro cieszy mnie najbardziej” – powiedział w środę marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Jak podał w środę poznański magistrat, o potrzebie budowy szpitala dziecięcego w Poznaniu mówiło się przez lata, „ale dopiero prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zawarł porozumienie z władzami województwa”. Miasto przekazało pod budowę szpitala działkę w rejonie ulic Dojazd – Adama Wrzoska – Wincentego Witosa. W zamian za to zarząd województwa przekazał Poznaniowi udział w nieruchomości przy ul. Szwajcarskiej.

„Bardzo cieszy mnie decyzja Komisji Europejskiej. To kolejne potwierdzenie faktu, że współpraca Miasta Poznania i samorządu województwa wielkopolskiego przynosi bardzo wymierne efekty. Szpital, który powstaje, jest niezwykle potrzebny małym pacjentom” – powiedział Jacek Jaśkowiak.

Inwestycja warta ok. 426 mln zł jest realizowana ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020

x

Zobasz także

Billboardy znikną z centrum

W tzw. ścisłym centrum Poznania ma nie być dużych reklam – zakłada projekt uchwały krajobrazowej, ...

Rusza 13. Fasada Roku

Zaczęła się rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2019, premię w wysokości 10 000 zł ...

Rating wciąż na poziomie A-

Jak informuje epoznan.pl agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Poznania „A-”. Oznacza ...

Niemcy chcą niższych czynszów

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w sobotę w Niemczech przeciwko rosnącym czynszom i niedoborowi mieszkań. Demonstracje ...

VIII Dni Pracy Organicznej

W setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a także odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania poznańskich ...