Ukraina

List otwarty zarządu portu Ławica

Zarząd Portu Lotniczego Poznań-Ławica wystosował list otwarty do mieszkańców terenów sąsiadujących z lotniskiem w trakcie ponownych konsultacji społecznych, prowadzonych przez RDOŚ w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia „Rozbudowa i modernizacja Portu Lotniczego Poznań-Ławica”.LIST OTWARTY

Zwracamy się do mieszkańców okolic poznańskiego lotniska w trakcie ponownych konsultacji społecznych, prowadzonych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.: „Rozbudowa i modernizacja Portu Lotniczego Poznań-Ławica Spółka z o.o. im. Henryka Wieniawskiego”. Wybraliśmy otwartą formę, by ponownie omówić kilka kwestii, które nie do końca zostały odpowiednio zrozumiane w szerszym odbiorze, co wpływa na całościowe postrzeganie projektu rozbudowy przez część lokalnej społeczności. Stoimy na stanowisku, że trwające konsultacje społeczne to kolejna okazja i właściwe miejsce do wyjaśnienia dyskutowanych publicznie zagadnień.
Pierwsze z nich to prognozowane oddziaływanie akustyczne planowanego przedsięwzięcia w odniesieniu do stanu aktualnego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w efekcie realizacji inwestycji nastąpi ograniczenie emisji hałasu w porze nocnej – o około 3 dB już od roku 2012. W porze dziennej zwiększenie hałasu będzie następować stopniowo do roku 2034 – także o około 3 dB. Mocno podkreślamy, że dane te odnoszą się do najbardziej uciążliwego akustycznie dnia oraz nocy w danym roku. By sprostać oczekiwaniom mieszkańców, podjęliśmy trudną biznesową decyzję o zmniejszeniu liczby operacji w porze nocnej do niezbędnego minimum, co poprawi obecny klimat akustyczny.
Z emitowanym hałasem wiąże się kwestia zastosowania ekranów akustycznych. Raport wskazuje na ich nieskuteczność: poza istniejącymi obiektami kubaturowymi i ekranami pochłaniającymi hałas ruchu kołowego, zlokalizowanymi po południowej stronie ul. Bukowskiej, analizowano dwa potencjalne ekrany o długości 115 i 215 metrów. Pierwszy z nich byłby w ogóle nieskuteczny, z uwagi na wymuszone istniejącą infrastrukturą przerwy pomiędzy ekranem a istniejącymi budynkami. Skuteczność drugiego byłaby minimalna z uwagi na dużą odległość od źródła hałasu, niezbędną ze względu na ograniczenia wynikające z systemów ochrony i konieczne wykonanie dwóch otworów przejazdowych. Natomiast naturalnym ekranem akustycznym będzie przyszła część terminala pasażerskiego, połączona z terminalem istniejącym, która w znacznym stopniu ograniczy hałas ruchu naziemnego samolotów na nowej płycie postojowej.
Ponieważ przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu, wykazane pomimo zastosowania niwelujących jego emisję rozwiązań technicznych i organizacyjnych, wpływają i będą wpływać przede wszystkim na jakość snu mieszkańców, w przygotowanym raporcie o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia rozbudowy i modernizacji portu, zgodnie z przepisami prawa, zaleca się utworzenie tzw. obszaru ograniczonego użytkowania, wytyczonego na podstawie zasięgu izolinii poziomu dźwięku, wykonanych zgodnie z metodyką określoną przepisami prawa. Rozwiązanie to ma na celu ochronę zdrowia osób zamieszkujących objęte nim tereny, poprzez zapewnienie komfortu akustycznego wewnątrz pomieszczeń. Port będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowań związanych z ograniczeniem sposobu korzystania ze środowiska. Zapewniamy, że jesteśmy świadomi związanych z tym kosztów. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że nie jest prawdziwą informacja o konieczności wprowadzenia zakazu rozbudowy, przebudowy lub prowadzenia prac remontowych nieruchomości przez ich właścicieli, jako rozwiązaniach proponowanych przez port w związku z ustanowieniem obszaru.
Chcemy również wyjaśnić nieporozumienie, jakim jest szacowanie przyszłego ruchu lotniczego na podstawie ogłaszanych przez port przetargów. Nie planujemy działań inwestycyjnych innych niż te opisane w raporcie. Opracowany dla powierzchni lotniskowych program funkcjonaln-użytkowy jest spójny z danymi podanymi w raporcie. Przygotowane wytyczne dotyczące danych projektowych mają na celu zapewnienie wysokiego standardu jakości oraz jak najlepszej funkcjonalności płyt postojowych i drogi kołowania. Ze względu na zasady bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych, nie projektuje się nawierzchni lotniskowych o nośności równej planowanej liczbie operacji.
Ponadto, chcielibyśmy podkreślić, że jedyną dostępną dla Portu Lotniczego Poznań-Ławica lokalizacją w dającej się przewidzieć perspektywie czasu jest obecne usytuowanie. Nie istnieje obecnie żadna alternatywa dla projektu rozbudowy lotniska na poznańskiej Ławicy. Ani wojskowe lotnisko w Krzesinach, ze względu na nowo utworzoną bazę dla samolotów F-16, ani dawno już nieaktualna lokalizacja w podpoznańskich Bednarach, nie mogą być brane pod uwagę.
Przygotowując inwestycję rozbudowy – przyspieszoną, by spełnić warunki stawiane przez UEFA miastom-gospodarzom turnieju EURO 2012 – realizujemy zadanie dostosowania istniejącej infrastruktury do rosnącego ruchu pasażerskiego, by zapewnić Poznaniowi i Wielkopolsce odpowiednią dostępność drogą powietrzną. I właśnie rola naszego lotniska w całym regionie jest podstawą do jego rozwoju. Służymy wszystkim mieszkańcom Poznania i Wielkopolski, z naszej oferty korzystają często pasażerowie spoza regionu. Ruch pasażerski ma ekonomiczne i społeczne przełożenie na wiele aspektów życia każdego z nas, generuje choćby konkretne efekty dochodowe i nowe miejsca pracy. Bez koniecznej rozbudowy, lotnisko przestanie odnotowywać wzrosty już po roku 2014, czym zahamuje rozwój gospodarczy naszego województwa.
Zapewniamy Państwa, iż w pełni zdajemy sobie sprawę z niedogodności powodowanych funkcjonowaniem portu, jak również doskonale rozumiemy obawy związanie z rozbudową lotniska i związanym z tym wzrostem ruchu lotniczego. Przygotowany raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko rzetelnie analizuje wszystkie aspekty środowiskowe, zwłaszcza te dotyczące najbardziej drażliwej kwestii, czyli emisji hałasu. Po surowej ocenie, uzyskał pozytywną opinię instytucji JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions, w tłumaczeniu: Wspólna Pomoc we Wspieraniu Projektów dla Europejskich Regionów), stawiającej ostrzejsze wymagania niż te wynikające z przepisów określających zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko. Wiele lotnisk na świecie zlokalizowanych jest podobnie jak Ławica – ich działalność jest regulowana szeregiem przepisów zabezpieczających interesy mieszkańców terenów sąsiadujących z takimi lotniskami. Poznański port nie będzie się rozwijać bez poszanowania tych praw – dbają o to polskie i unijne przepisy.
Fakt dofinansowania rozbudowy poznańskiego lotniska ze środków wspólnotowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obliguje nas do szczególnej staranności, zwłaszcza w kwestiach środowiskowych. Oznacza to też, że projekt rozbudowy
i modernizacji portu jest dokładnie monitorowany przez właściwe organy. Głęboko wierzymy, że szeroko pojęty interes społeczny wymaga w chwili obecnej działań prorozwojowych, gdyż Wielkopolska nie może zaprzepaścić szansy korzystania z lotniska o możliwościach infrastrukturalnych porównywalnych do portów lotniczych w innych regionach europejskich.

List podpisał Mariusz Wiatrowski, prezes Zarządu i Grzegorz Bykowski, członek Zarządu.
List otrzymali:
1. Rada Osiedla Ławica
2. Stowarzyszenie Przyjaciół Osiedla Ławica
3. Rada Sołecka Przeźmierowa
4. Wójt Gminy Tarnowo Podgórne
5. Rada Osiedla Wola

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...