Ukraina

Ostrzeżenie w księdze wieczystej

Kupiłem notarialnie działkę, po czym zorientowałem się, że w III dziale (hipoteka) ktoś wpisał ostrzeżenie o roszczeniu na rzecz byłego właściciele. Czy jest to dopuszczalne? Proszę o wyjaśnienie na jakiej zasadzie można wpisać do księgi wieczystej roszczenie, jakie dokumenty są potrzebne i czy roszczenia mogą dotyczyć byłego właściciela?

Krzysztof Matusiak, Mosina

Odpowiada nasz ekspert, adwokat Jerzy Krotoski: – Wpisanie ostrzeżenia o roszczeniu do księgi wieczystej dopuszczalne jest na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz na podstawie przepisów o księgach wieczystych i hipotece. W praktyce najczęściej takie ostrzeżenie pełni funkcję zabezpieczenia w postępowaniach, których przedmiotem jest nieruchomość. W szczególności ostrzeżenie można wpisać, jeżeli toczy się proces o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. W pozostałych wypadkach sąd wieczystoksięgowy ma obowiązek wpisać ostrzeżenie do księgi wieczystej, jeżeli inny sąd wydał takie postanowienie jako środek zabezpieczający. Sąd wieczystoksięgowy zobowiązany jest wpisać ostrzeżenie również w innych wypadkach, gdy poweźmie wiadomość o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Oczywiście osoba zainteresowana może złożyć w sądzie stosowne dokumenty, z których taka niezgodność będzie wynikać, razem z wnioskiem o wpis ostrzeżenia. Podstawowy skutek wpisu ostrzeżenia do księgi polega na tym, że wyłącza on tzw. rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Innymi słowy, jeżeli ostrzeżenie było wpisane w chwili sprzedaży nieruchomości, to nabywca nie może tłumaczyć się później czystą księgą wieczystą. Wpisane ostrzeżenie jest też istotnym sygnałem do tego, aby sprawdzić czego ono dotyczy i zawczasu wstąpić do odpowiedniego postępowania, aby bronić swych interesów.

x

Zobasz także

Taksę notarialną można negocjować

Jestem właścicielką domu jednorodzinnego, który chciałabym sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić dla dzieci mieszkania. ...

Hipoteka przymusowa wciąż obowiązuje

Czy nadal obowiązuje przepis pozwalający Skarbowi Państwa dokonać wpisu roszczenia do hipoteki w księdze wieczystej ...

Czy syn odzyska nadpłatę za mieszkanie?

Przed trzema laty przekształciliśmy wraz z mężem prawo do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej z lokatorskiego ...

Mieszkanie tylko męża

Dwa lata po ślubie kupiłem mieszkanie w Poznaniu. Pieniądze dostałem do moich rodziców. Czy może ...

Minister odpowie

Kupiłem wiele lat temu kilka nieruchomości. Przy obecnej koniunkturze chciałbym je sprzedać. W sumie będzie ...