Bolechowo 750×200 – maj 2017

Powrót ulicy 23 Lutego

Poznań wygrał prawną batalię z wojewodą wielkopolskim o dekomunizację ulicy 23 lutego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody na wcześniejsze, korzystne dla miasta, orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. NSA wydał też orzeczenie w sprawie dekomunizacji sześciu ulic w Gdańsku. W tym przypadku również miasto wygrało z wojewodą.

Spór powstał po tym, jak w grudniu 2017 roku wojewoda wielkopolski zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ulicy z 23 lutego na por. Janiny Lewandowskiej (zamordowanej w Katyniu oficer lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego). Miesiąc później rada miasta zdecydowała o zaskarżeniu tej decyzji.

Dlaczego? Otóż zdaniem radnych nazwa 23 lutego odnosiła się do zakończenia walk o Poznań w 1945 roku. Tymczasem wojewoda postrzegał to jako symbol wkroczenia Armii Czerwonej do stolicy Wielkopolski i uznał, że łamie ona zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

W marcu 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do racji samorządu i uchylił zarządzenie wojewody w sprawie zmiany nazwy ulicy. Ten jednak nie odpuścił i złożył do NSA skargę kasacyjną.

O tym, że NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego, poinformował na swoim facebookowym profilu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Zwyciężyły racjonalne argumenty i znajomość historii, za co dziękuję Radnym Miasta Poznania. (…) Wspólnie z Radą Miasta zastanowimy się nad godnym upamiętnieniem por. Lewandowskiej w przestrzeni publicznej Poznania – napisał Jaśkowiak.

– Por. Janina Lewandowska nie zniknie z poznańskiej przestrzeni publicznej. Wspólnie z nową Radą Miasta, będziemy szukać rozwiązań, by godnie upamiętnić Jej postać – zaznacza prezydent Jaśkowiak.

Orzeczenie w sprawie Poznania nie jest jedynym, wydanym przez NSA rozstrzygnięciem sporu o dekomunizację ulic. Jak podało portal www.trojmiasto.pl NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody pomorskiego w sprawie siedmiu ulic w Gdańsku. Oznacza to, że na mapie Gdańska pozostaną ulice Wassowskiego, Kruczkowskiego, Buczka, Sołdka, Pstrowskiego, Zubrzyckiego i Dąbrowszczaków (nazwa tej ostatniej miała zostać przemianowana na ulicę Lecha Kaczyńskiego)

x

Zobasz także

Orkiestra Serc zagrała

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste”, a ...

Kontrole pokojów zagadek

Po tragicznym wypadku w escape roomie ( można to przetłumaczyć jako pokoje bez wyjścia lub ...

Własność nie dla wszystkich

Ledwo, ale zdążył. Prezydent Duda podpisał zmianę ustawy o użytkowaniu wieczystym. Na godziny przed 1 ...

Czcimy Powstanie Wielkopolskie

Szanowni Państwo, Wielkopolanie wolność kochają i szanują! Dla nas patriotyzm to praca organiczna. Jej etosowi ...

Deweloperzy Dzieciom

Już po raz siódmy poznańscy i wielkopolscy deweloperzy zjednoczyli siły, by pod wspólnym szyldem akcji ...