Szkolenie Instrumenty Ochrony Środowiska
Finansowanie pomostowe

Powrót ulicy 23 Lutego

Poznań wygrał prawną batalię z wojewodą wielkopolskim o dekomunizację ulicy 23 lutego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wojewody na wcześniejsze, korzystne dla miasta, orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. NSA wydał też orzeczenie w sprawie dekomunizacji sześciu ulic w Gdańsku. W tym przypadku również miasto wygrało z wojewodą.

Spór powstał po tym, jak w grudniu 2017 roku wojewoda wielkopolski zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ulicy z 23 lutego na por. Janiny Lewandowskiej (zamordowanej w Katyniu oficer lotnictwa Wojska Polskiego II RP, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego). Miesiąc później rada miasta zdecydowała o zaskarżeniu tej decyzji.

Dlaczego? Otóż zdaniem radnych nazwa 23 lutego odnosiła się do zakończenia walk o Poznań w 1945 roku. Tymczasem wojewoda postrzegał to jako symbol wkroczenia Armii Czerwonej do stolicy Wielkopolski i uznał, że łamie ona zapisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

W marcu 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do racji samorządu i uchylił zarządzenie wojewody w sprawie zmiany nazwy ulicy. Ten jednak nie odpuścił i złożył do NSA skargę kasacyjną.

O tym, że NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego, poinformował na swoim facebookowym profilu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Zwyciężyły racjonalne argumenty i znajomość historii, za co dziękuję Radnym Miasta Poznania. (…) Wspólnie z Radą Miasta zastanowimy się nad godnym upamiętnieniem por. Lewandowskiej w przestrzeni publicznej Poznania – napisał Jaśkowiak.

– Por. Janina Lewandowska nie zniknie z poznańskiej przestrzeni publicznej. Wspólnie z nową Radą Miasta, będziemy szukać rozwiązań, by godnie upamiętnić Jej postać – zaznacza prezydent Jaśkowiak.

Orzeczenie w sprawie Poznania nie jest jedynym, wydanym przez NSA rozstrzygnięciem sporu o dekomunizację ulic. Jak podało portal www.trojmiasto.pl NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody pomorskiego w sprawie siedmiu ulic w Gdańsku. Oznacza to, że na mapie Gdańska pozostaną ulice Wassowskiego, Kruczkowskiego, Buczka, Sołdka, Pstrowskiego, Zubrzyckiego i Dąbrowszczaków (nazwa tej ostatniej miała zostać przemianowana na ulicę Lecha Kaczyńskiego)

x

Zobasz także

20-lecie PINB

W tym roku mija 20 lat od reformy administracji publicznej, w ramach której powołano do ...

Jaki św. Marcin?

We wtorek, 5 marca, o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców i przedsiębiorców dotyczące ...

Stabilny rating

Agencja Moody’s potwierdziła rating Poznania na poziomie „A3” z perspektywą stabilną. Zdaniem jej analityków miasto ...

Wystartowała Budma 2019

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma to największe wydarzenie budowlane w Europie. 12 lutego na ...

Będziemy Europejską Stolicą Młodzieży?

Gdynia i Poznań są wśród dwunastu miast, które rywalizują o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. ...