Ukraina

Siódmy raz trzymamy ciepło

Punktualnie o godzinie 12.00 w dniu 3 grudnia ruszyły zapisy chętnych do udziału w tegorocznej, siódmej już edycji akcji poznańskiego magistratu pod hasłem „Trzymaj ciepło”. Projekt polega na przeprowadzeniu bezpłatnych badań kamerą termowizyjną kilkuset domów jednorodzinnych oraz kilkudziesięciu kamienic, aby pokazać w jakim stopniu i którędy ucieka bezużytecznie ciepło.
– Autorski projekt Poznania służy uświadomieniu mieszkańcom jak poprzez działania termomodernizacyjne mogą osiągnąć dla siebie wymierne korzyści ekonomiczne, działając równocześnie na rzecz ekologii – podkreśla Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.
Formularz do rejestracji znajduje się na stronach internetowych: www.poznan.pl/srodowisko – baner Trzymaj ciepło.
Program bezpłatnych badań termowizyjnych domów jednorodzinnych jest akcją informacyjno-edukacyjna na rzecz oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Władze Poznania chcą poprzez nią przypominać, że straty ciepła w budynkach powodują niepotrzebną emisję zanieczyszczeń do środowiska obciążając jednocześnie budżety mieszkańców.
– Gdy właściciel zobaczy co pokazuje termogram, wtedy działa to na wyobraźnię – podkreśla dyrektor Kurek.
W tym roku podobnie jak wcześniej przebadanych zostanie 500 budynków jednorodzinnych oraz 40 kamienic w śródmieściu, na północnej Wildzie i Łazarzu, gdzie problem jest największy. Skoncentrowanie badań na budynkach jednorodzinnych wynika z faktu, że to od nich pochodzi największa w mieście emisja tlenków węgla, siarki, azotu oraz pyłów zatruwających środowisko.
Akcja musi być realizowana zimą, gdy występuje duża różnica temperatur między wnętrzami budynków a panującą na zewnątrz, pozwalająca na ocenę skali przenikania ciepła. Dlatego akcja rusza w grudniu i jest realizowana – w zależności od temperatur w trakcie zimy – do lutego/marca.
Głównym partnerem Poznania w realizacji programu są spółki z grupy Veolia Energia Poznań, którym towarzyszy spółka Lisner.
Akcję w Poznaniu rozpoczęto na przełomie 2009 i 2010 roku. W sześciu dotychczasowych edycjach akcji przebadano 2729 budynków jednorodzinnych na terenie całego Poznania. Od 2014 roku badane są także kamienice. Do tej pory przebadano 70 kamienic w dzielnicach centralnych. Część domów jednorodzinnych badana była dwukrotnie – ponownie po przeprowadzeniu termomodernizacji, aby skontrolować poziom świadczonych usług technicznych.


Stan z 2013 r. po badaniu termowizyjnym


Stan z 2015 r. po termomodernizacji

Po przeprowadzeniu badań miasto przeprowadza również badania ankietowe wśród uczestników akcji na temat dalszych działań z niej wynikających. Z ostatniej ankiety wynika, że 36 proc. uczestników przeprowadziło różnorakie inwestycje termomodernizacyjne, co zdaniem dyrektora Kurka jest bardzo dobrym wynikiem. 53 proc. prac takich nie wykonało, ale jak zaznacza dyrektor nie oznacza to, że nie wykonają ich w przyszłości.
Ponad połowa uczestników uszczelniła okna i drzwi. Aż 44 proc. ociepliło część budynku, a prawie 30 proc. – cały budynek. Podobna część uczestników wymieniła drzwi na energooszczędne oraz zamontowała rolety. Nieco mnie wymieniło okna oraz grzejniki.
– Dodatkową kołderką dla budynku może być na przykład bluszcz pnący się po ścianie – dodaje Leszek Kurek z własnego doświadczenia.
W odpowiedzi na pytanie o ile procent spadły Państwa opłaty za ogrzewanie, najwięcej, bo 38 proc. mieszkańców określiło je w przedziale 6-10 proc. Dla 35 proc. jest to do 5 proc. oszczędności, dla 15 proc. – 11-20, dla 7 proc. – 21-30, a 4 procent inwestorów oceniło je na ponad 30 proc.
– Nawet podstawowe działania naprawcze dają kilkuprocentowe oszczędności opłat, pozwalające na zwrot nakładów w ciągu kilku lat – stwierdza dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.
W działaniach termomodernizacyjnych (a wcześniej badaniach) najbardziej aktywni są mieszkańcy Świerczewa-Górczyna-Dębca (17 proc.). Na osiedlu Świerczewo, jak zaznacza Leszek Kurek jest bardzo dobra organizacja, co może wynikać z faktu, iż dominuje tam ogrzewanie gazowe obciążające mieszkańców większymi kosztami. Od 11 do 13 proc. inwestorów mieszka na Grunwaldzie, Podolanach-Strzeszynie, Szczepankowie-Spławiu-Krzesinach oraz Ogrodach-Smochowicach-Kiekrzu. Pozostałe osiedla jednorodzinne miały mniejszy udział.
Za swą akcję poznański magistrat zyskał wiele nagród i wyróżnień nie tylko w kraju. Do tegorocznych należy wyróżnienie w Konkursie Ambasady Francji w Polsce ECO-MIASTO 2015 w kategorii „efektywność energetyczna”. 11 grudnia przedstawiciel miasta odbierze nagrodę za zajęcie I miejsce w Konkursie Ministra Środowiska ZIELONE MIASTA – W STRONĘ PRZYSZŁOŚCI! W kategorii „edukacja ekologiczna”.
Akcja „Trzymaj ciepło” została przyjęta przez inne miasta w Polsce: Lwówek Śląski, Wrocław, Suwałki, Częstochowę i Kraków.

x

Zobasz także

Światełko do Nieba

Światełkiem do Nieba zakończył się wczorajszy 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny ...

KPO dla Polski

Polska otrzyma ponad 5 mld euro zaliczki z KPO w ramach REPowerEU. pozytywna ocena przez ...

Święto radości i wolności

Poznań to takie miasto, gdzie narodowcom nie udaje się zawłaszczyć ani tego, ani żadnego innego ...

Biedacy i bogacze

Ponownie ustalono 10 najzamożniejszych gmin w Wielkopolsce. Oto one: Suchy Las – dochód gminy w ...

Zapomniany poznaniak

Kasper Goski We wrześniu do Biura Rady Miasta wpłynęło sporo nazewniczych projektów uchwał. Wśród proponowanych ...