Fotografia wnętrz

Solidarnościowe murale

Nowe murale w Poznaniu przedstawią najnowszą historię Polski. Na jednym z nich zobaczymy Wałęsę
Malunki pojawią się na wieżowcach na os. Wichrowe Wzgórze, wzdłuż Al. Solidarności i będą przedstawiały wydarzenia z najnowszej historii Polski, między innymi te związane z „Solidarnością”. Łącznie w mieście pojawi się dziewięć murali – jeden z nich będzie przedstawiał Lecha Wałęsę. Za ich projekt odpowiada grupa artystyczna Murall.
Nowe murale powstaną na os Wichrowe Wzgórze Foto: fot. Grupa Artystyczna Murall / Materiały prasowe
Konkurs na projekt dziewięciu wielkoformatowych murali zorganizowały Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” i wielkopolska „Solidarność”. Jak tłumaczą organizatorzy, ich tematyka musiała być inspirowana historią NSZZ „Solidarność”, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach, jak np. świętowana dzisiaj 30-letnia rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Malowidła pojawią się na ścianach szczytowych bloków nr 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze.

Za ich projekt odpowiada grupa artystyczna Murall, która wygrała konkurs. W jej skład wchodzą Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska i Dominik Dziedzina. Co będą przedstawiały murale? Jeden z nich będzie portretem Lecha Wałęsy, bo jak tłumaczyli zwycięzcy konkursu, jest on czytelnym symbolem „Solidarności”. Będą też murale nawiązujące do życia codziennego w PRL, czerwcowych wyborów, wprowadzenia stanu wojennego czy porozumień sierpniowych.

Zwycięski projekt wybierali także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także legenda „Solidarności” – Janusz Pałubicki. Grupa artystyczna otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 12 tys. zł.

Jak informują organizatorzy, pierwszy mural powstanie jeszcze w tym roku na ścianie wieżowca nr 3 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne będą pojawiały się cyklicznie aż do 2024 r.

x

Zobasz także

Listy wyborcze on line

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Osoby, które nie będą tego dnia przebywać w swoim ...

30. lat Samorządu

W środę, 27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych ...

M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy ...

Nie będę kandydować

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta RP. ...

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...