Finansowanie pomostowe

Solidarnościowe murale

Nowe murale w Poznaniu przedstawią najnowszą historię Polski. Na jednym z nich zobaczymy Wałęsę
Malunki pojawią się na wieżowcach na os. Wichrowe Wzgórze, wzdłuż Al. Solidarności i będą przedstawiały wydarzenia z najnowszej historii Polski, między innymi te związane z „Solidarnością”. Łącznie w mieście pojawi się dziewięć murali – jeden z nich będzie przedstawiał Lecha Wałęsę. Za ich projekt odpowiada grupa artystyczna Murall.
Nowe murale powstaną na os Wichrowe Wzgórze Foto: fot. Grupa Artystyczna Murall / Materiały prasowe
Konkurs na projekt dziewięciu wielkoformatowych murali zorganizowały Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” i wielkopolska „Solidarność”. Jak tłumaczą organizatorzy, ich tematyka musiała być inspirowana historią NSZZ „Solidarność”, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach, jak np. świętowana dzisiaj 30-letnia rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Malowidła pojawią się na ścianach szczytowych bloków nr 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze.

Za ich projekt odpowiada grupa artystyczna Murall, która wygrała konkurs. W jej skład wchodzą Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska i Dominik Dziedzina. Co będą przedstawiały murale? Jeden z nich będzie portretem Lecha Wałęsy, bo jak tłumaczyli zwycięzcy konkursu, jest on czytelnym symbolem „Solidarności”. Będą też murale nawiązujące do życia codziennego w PRL, czerwcowych wyborów, wprowadzenia stanu wojennego czy porozumień sierpniowych.

Zwycięski projekt wybierali także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także legenda „Solidarności” – Janusz Pałubicki. Grupa artystyczna otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 12 tys. zł.

Jak informują organizatorzy, pierwszy mural powstanie jeszcze w tym roku na ścianie wieżowca nr 3 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne będą pojawiały się cyklicznie aż do 2024 r.

x

Zobasz także

Dłuższa Wartostrada

Wartostrada będzie jeszcze dłuższa. Trwają prace na odcinku pomiędzy ulicą Czartoria i mostem Chrobrego. Nowy ...

Nowy Dworzec Główny

W połowie przyszłego roku powinien powstać projekt nowego dworca Poznań Główny, a prace budowlane mają ...

Święto Plonów w Siedlcu

Tegoroczne – 21. Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielopolskie świętowaliśmy w Siedlcu w powiecie Wolsztyńskim. Marek ...

Rus najstarszym drzewem

Drzewo rosnące w podpoznańskim Rogalinie może mieć nawet ponad 800 lat! – donosi porta epoznan.pl ...

Z Towarowej w Św. Marcin

Torowisko umożliwiające tramwajom jadącym ul. Towarową skręt w prawo w ul. Święty Marcin, przesunięcie lokalizacji ...