Ukraina

Spółka EURO Poznań 2012 zorganizuje Poznańską Strefę Kibica

Spółka EURO Poznań 2012, która do tej pory odpowiadała za przebieg modernizacji Stadionu Miejskiego otrzymała od władz miasta nowe zadanie odpowiadające jej kompetencjom – organizację specjalnej strefy dla kibiców podczas UEFA EURO 2012, tzw. Fan Zone. Każdy kibic i miłośnik sportu wie, że największe emocje oraz przeżycia są wtedy, kiedy można bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniu – dopingować swoich i odczuwać radość z wygranej lub smucić się z powodu porażki. Dla wszystkich fanów piłki nożnej na czas turnieju UEFA EURO 2012 zostaną przygotowane specjalne Strefy Kibica (Fan Zone), dzięki którym zawsze będzie się blisko drużyn i boiskowych emocji.
Poznańska Strefa Kibica powstanie w centrum miasta, w obrębie placu Wolności i alei Marcinkowskiego od ulicy 27 Grudnia do ulicy 23 Lutego. Wybór ten został poparty analizą wielokryterialną przeprowadzoną przez naukowców z Politechniki Poznańskiej i odpowiada założeniom, jakie na organizatorów turnieju Euro 2012 i miasta gospodarzy nakłada UEFA.

Po co są Strefy Kibica?

Pierwsze Strefy Kibica tzw. Fan Zone pojawiły się podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w 2008 roku na terenie Austrii i Szwajcarii. Zostały pomyślane, jako miejsca gdzie gromadzą się kibice i miłośnicy dobrej zabawy oraz mieszkańcy miast-gospodarzy i mogą oglądać turniejowe mecze oraz uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Fan Zone cieszyły się dużą popularnością wśród osób, które chciały poczuć atmosferę mistrzostw, a nie posiadały biletów meczowych. Ułatwiała im to specjalna infrastruktura oraz koncerty i animacje, jakie odbywały się przez cały okres trwania turnieju. Te swoiste miasteczka piłkarskich fanów tętniły życiem i dopingiem od pierwszego do ostatniego gwizdka i oddawały atmosferę panującą na stadionie.

Poznańska Strefa Kibica

Miasto Poznań stworzy swoją Strefę Kibica w wyjątkowym miejscu – miejscu, które głęboko związane jest z historią grodu i charakteryzuje je urzekające piękno, a jednocześnie od zawsze przyciąga mieszkańców i nie tylko, nawet podczas spontanicznej celebry. Te niezaprzeczalne atuty w połączeniu z nową specjalnie zaprojektowaną zabudową i infrastrukturą zmienią okolice placu Wolności w obszar tętniący pozytywną energią i radością fanów piłki nożnej, będąc również doskonałą wizytówką Poznania wśród tysięcy gości odwiedzających w tym okresie miasto.
Strefa Kibica zostanie zlokalizowana na łącznym obszarze 17.000 m kw. i pomieści jednorazowo do 30.000 osób, średnio 18.000 dziennie (prognoza). Swoją działalność strefa rozpocznie 8 czerwca 2011 roku i przez 24 dni będzie gościć wszystkich odwiedzających w godzinach od 14.00 do 00.00 w dni niemeczowe i od 12.00 do 02.00 w dni meczowe. Wstęp dla wszystkich do strefy będzie bezpłatny i dotyczy dni, kiedy będą rozgrywane mecze na Stadionie Miejskim w Poznaniu, w pozostałe dni istnieje możliwość biletowania wstępu, jeśli w strefie będą odbywać się specjalne wydarzenia kulturalne np. występy artystyczne czy koncerty.

Infrastruktura Strefy Kibica

Cały obszar poznańskiej Strefy Kibica został zaplanowany w sposób modułowy gwarantujący zapewnienie maksymalnej pojemności w trakcie transmisji najpopularniejszych spotkań, a także właściwe, elastyczne jej wykorzystanie w czasie, kiedy nie są rozgrywane mecze (multifunkcjonalność przedsięwzięcia).
Główną areną wydarzeń będzie plac Wolności, na którym znajdzie się scena z wielkim telebimem o powierzchni 100 m kw., dwie trybuny o pojemności 1000 miejsc siedzących, strefa VIP z 200 miejscami i platforma dla osób niepełnosprawnych mieszcząca 200 osób i ich opiekunów. Areną wydarzeń będą z pewnością także zaplanowane lokale gastronomiczne.
W ciągu ulicy Marcinkowskiego zorganizowane zostaną miejsca, oferujące zróżnicowany program w ramach strefy relaksu i zabawy. W dni, kiedy zainteresowanie ze strony kibiców może być mniejsze, strefa ta przejmie rolę animatora wydarzeń skierowanych do mniej zagorzałych fanów futbolu, ale szukających rozrywki kulturalnej. W trakcie meczów o wysokiej frekwencji do dyspozycji kibiców będą oddane 3 wielkoformatowe ekrany.
Wejście główne do strefy składające się z 33 tuneli będzie zlokalizowane u zbiegu ulic Paderewskiego i alei Marcinkowskiego. Osoby wchodzące i wychodzące ze strefy mogą być zliczane za pomocą elektronicznego systemu monitoringu, aby w każdej chwili można było precyzyjnie podać liczbę gości przebywających w Strefie Kibica.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to kluczowy element funkcjonowania Strefy Kibica, na który położono duży nacisk na etapie przygotowań. Według prognoz opartych na doświadczeniach organizatorów z poprzednich mistrzostw zakłada się, że poznańską strefę odwiedzi przez okres trwania turnieju około 500.000 osób. Dlatego miejsce to będzie pod szczególnym nadzorem ochrony i służb odpowiadających w mieście za bezpieczeństwo i porządek publiczny. W tym celu cała strefa objęta będzie wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Oznacza to zaangażowanie specjalnych środków dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w samej strefie jak i w jej pobliżu. Główną służbą odpowiedzialną za kulturalny i pozytywny doping dla swoich drużyn, będzie agencja ochrony, która zapewni ponad 300 pracowników ochrony.
Ochrona będzie pełniła dyżur ciągły: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w obrębie strefy, poza nią za bezpieczeństwo odpowiadać będzie policja. Obszar Strefy Kibica objęty będzie permanentnym monitoringiem, ze szczególnym uwzględnieniem bramek wejściowych i wyjściowych. Obraz z kamer on-line będzie przekazywany do Centrum Dowodzenia zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie strefy. W zabezpieczenie miejsca zaangażowane będą służby Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. Zabezpieczenie medyczne składać się będzie z 3 stałych punktów medycznych rozmieszczonych na obszarze strefy, 15 patroli pieszych (ratownik medyczny i osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy), koordynatora medycznego (lekarza specjalisty medycyny ratunkowej), 2-3 zespołów wyjazdowych składających się z lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego i kierowcy, 2-3 karetek w zespole: pielęgniarka, ratownik medyczny, kierowca. Planuje się również stworzenie punktu krótkoterminowej opieki medycznej. W strefie będzie również wyznaczona tzw. Droga Życia przeznaczona dla służb ratowniczych w celu sprawnego niesienia pomocy i transportu osób wymagających specjalistycznej pomocy.

Wielkie emocje w Strefie Kibica

Poznań to miasto, które propaguje i organizuje od lat wielkie wydarzenia kulturalne, muzyczne, sportowe i rozrywkowe na najwyższym poziomie europejskim oraz unikatowe w skali kraju. Teraz nadszedł czas promowania walorów miasta, jego kultury i charakteru poprzez jedno z najpopularniejszych wydarzeń sportowych w Europie i na świecie. Z okazji mistrzostw piłkarskich Poznań pragnie zaprezentować się, jako miejsce nowoczesne, dynamiczne, otwarte i przyjazne dla gości z innych państw. Piłkarski karnawał będzie trwał nieprzerwanie przez 24 dni i zapewne dostarczy mnóstwo pozytywnych emocji, radości ze zwycięstw i łez z powodu porażek.
Aby każdy czuł się w Fan Zone jak najlepiej zaplanowano kilka podstref – miejsc mogących pełnić oddzielne funkcje np. w dni nie meczowe. Nie wszyscy muszą się fascynować piłką nożną, ale każdy ma prawo do udziału w spektakularnym wydarzeniu i właśnie o nich pomyślano tworząc elastyczny plan strefy. Wszystkim zależy na intensywnym życiu strefy w dniach, nawet, gdy nie ma wielkich piłkarskich emocji, stąd plan aktywizowania gości poprzez koncerty na scenie głównej, animacje dla najmłodszych będących pod opieką rodziców, akcje wizerunkowe partnerów (sponsorów) turnieju. A dla osób szukających chwilowego wytchnienia przewidziano dwie strefy chillout w otoczeniu zieleni i fontanny.
W strefie przewidziano także 5 dużych, stałych punktów gastronomicznych oraz punkty mobilne. Największe znajdą się na placu Wolności pod trybunami. Menu pozostaje w gestii najemców punktów gastronomicznych, ale doświadczenia z Austrii i Szwajcarii wskazują, że powinna być to kuchnia prosta i uniwersalna, odpowiadająca masowym gustom.

Ekologia

Poznańska Strefa Kibica jest projektem, który dużą wagę przywiązuje do ekologii i ochrony istniejących terenów zielonych. Priorytetem wszystkich firm zaangażowanych w świadczenie usług kibicom np. gastronomicznych będzie czystość i estetyka miejsca. Równie ważnym elementem będzie segregacja odpadów na trzy główne grupy: makulatura i karton, tworzywa sztuczne i odpady komunalne. Po wstępnej selekcji odpady zostaną poddane dalszemu procesowi recyklingu w profesjonalnych sortowniach. O czystość strefy zadbają służby porządkujące, pracujące wedle systemu: bieżące monitorowanie strefy i doraźne sprzątanie oraz opróżnianie koszy, a nocą gruntowne prace porządkowe i wywożenie posegregowanych odpadów przez służby komunalne.
Istniejące tereny zielone będą wkomponowane w infrastrukturę strefy tak, aby wzmacniać jej unikatowy charakter i dodawać naturalnego kolorytu. Drzewa, trawniki czy skwery mają przewidziane funkcje i w połączeniu z powstałymi konstrukcjami stworzą wyjątkowe miejsca np. drzewostan rosnący wzdłuż al. Marcinkowskiego będzie odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami z jednej strony, a z drugiej tworzyć będzie element dekoracyjny strefy w naturalnym połączeniu z konstrukcjami infrastruktury. Ideą twórców strefy jest postępowanie zgodne z zasadami współczesnej ekologii.

Elementem nie mniej ważnym z zakresu ochrony środowiska jest odpowiednie zaplecze sanitarne dla tak dużej grupy osób. Funkcje sanitariatów pełnić będą kontenery WC, które dają większe możliwości niż system Toi Toi. 152 sanitariaty zlokalizowane będą w 3 strefach. Zostaną również przygotowane odpowiednie kontenery uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.

Strefa VIP

Na mistrzostwa Euro 2012 przyjedzie wielu gości specjalnych, dla których w Strefie Kibica przewidziano tzw. salonik VIP. Będzie to miejsce zlokalizowane na pl. Wolności przed sceną główną. Z jej funkcji będą mogły korzystać tylko osoby z pakietem hospitality. Na 3 poziomach (500 m kw.) przewidziano miejsce dla 200 osób. Parter będzie przeznaczony na restaurację, powyżej znajdują się klimatyzowane loże – tzw. skybox’y, a na poziomie +2 powstanie taras widokowy i bar oraz część wypoczynkowa. Całość konstrukcji będzie miała lekki charakter by dobrze wkomponować się w istniejące środowisko i wykorzystać obecną na placu roślinność.

Co dalej?

Umiejscowienie strefy kibica w historycznych przestrzeniach Poznania daje nie tylko możliwość pochwalenia się przed turystami pięknem architektury tej części miasta, ale także daje szanse na rewitalizację okolicy. Zgodnie z propozycjami mieszkańców okolic Strefy Kibica, należy wykorzystać mistrzostwa do upiększenia i ulepszenia pl. Wolności np. poprzez remonty ulic, chodników, przystanków tramwajowych czy wprowadzenie nowych elementów małej architektury miejskiej.
– W ramach konsultacji społecznych krystalizuje się szczegółowy plan zmian i modernizacji istniejącej infrastruktury tak, aby potencjał miejsca był wykorzystywany dłużej niż czas trwania turnieju – mówi Katarzyna Parysek z Urzędu Miasta prowadząca projekt Strefy Kibica.

Realizacja projektu Strefy Kibica

Organizacją i nadzorem nad realizacją projektu Strefy Kibica zajmować się będzie spółka EURO Poznań 2012, która dotychczas z powodzeniem prowadziła prace modernizacyjne Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Do jej kompetencji należeć będzie merytoryczne i organizacyjne wsparcie przy procedurze wyboru operatora i realizowaniu zadań operatorskich, nadzór nad pracami wykonawczymi oraz współpraca z UEFA.
W związku z podpisaniem umowy dzierżawy, zarządzanie Stadionem Miejskim przejmuje operator – Konsorcjum KKS Lech i Marcelin Management. Przed spółką EURO Poznań 2012, po pomyślnym zakończeniem prac nad modernizacją i budowaniem pozytywnego wizerunku Stadionu Miejskiego, stoją nowe zadania powierzone przez prezydenta Poznania.
– Cieszymy się, że z sukcesem zamykamy ten etap naszej pracy dla Stadionu Miejskiego w Poznaniu – powiedział Michał Prymas, wiceprezes zarządu spółki EURO Poznań 2012.Operator otrzymuje silną markę, nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt, który będzie tętnił wielkimi emocjami przez wiele lat i gwarantuje dużą wartość biznesową do wykorzystania w przyszłości. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów.

Nowe zadania od prezydenta dla spółki EURO Poznań 2012

Kompetencje spółki nadal będą dotyczyły organizacji przez Poznań mistrzostw UEFA. Główne zadanie, jakie stoi przed EURO Poznań 2012 to organizacja Strefy Kibica, tzw. Fan Zone.
Spółka została dedykowana do tego projektu i jej zadaniem jest całościowa organizacja strefy. Cel ten będzie realizowany poprzez merytoryczne i organizacyjne wsparcie struktur Urzędu Miasta przy procedurze wyboru operatora strefy i realizowaniu zadań operatora strefy.
Stworzenie i zarządzanie Fan Zone wymaga dużego doświadczenia i umiejętności współpracy z UEFA. Spółka EURO Poznań 2012, wskutek dotychczasowych działań, ma doświadczenie w tej kwestii, stąd powierzenie jej nowego, odpowiedzialnego zadania.
– Modernizacja stadionu to przedsięwzięcie, które angażowało wielu ludzi i wymagało ciężkiej pracy. Nie było łatwo. Tak zaawansowane projekty, jak stadion, czy strefa kibica – dwa najważniejsze miejsca, w których będziemy cieszyć się piłkarskim świętem – wymagają doświadczenia i niestandardowego zaangażowania. Dlatego to przedsięwzięcie powierzyłem spółce EURO Poznań 2012 – zadeklarował Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Kluczowym zadaniem dla spółki jest także podkreślenie pozytywów wynikających dla miasta z faktu organizacji Euro 2012, w tym możliwości zorganizowania Fan Zone. Spółka wychodzi z założenia, że mistrzostwa to niepowtarzalna szansa na przyspieszenie rozwoju miasta i promocja Poznania wśród zagranicznych gości. To, w jaki sposób zorganizujemy, a następnie poprowadzimy Strefę Kibica będzie wizytówką miasta na długie lata wśród blisko 500 tysięcy osób. Każdy z nich i każdy z nas może stać się naturalnym ambasadorem Poznania i propagować walory miasta oraz życzliwość jego mieszkańców.
Proces tworzenia poznańskiej Strefy Kibica jest aktualnie priorytetem dla władz miasta i spółki EURO Poznań 2012. Jak poinformowała Katarzyna Parysek obecnie przygotowywany jest przetarg na wyłonienie operatora strefy. Przetarg będzie przebiegał w dwóch etapach. Operatora powinniśmy poznać pod koniec roku.

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...