Ukraina

Choinka-wiecha zabłysnęła na kratownicy

Symbol zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, 15-metrowa choinka w roli tradycyjnej budowlanej wiechy rozbłysnęła trzema tysiącami lampek w najwyższym punkcie poznańskiego stadionu. Symbolizuje koniec najważniejszego etapu rozbudowy obiektu, na który już za kilka miesięcy wybiegną piłkarze.

Zawieszenie wiechy to uroczysty dzień dla inwestorów i wykonawców. Oznacza koniec prac nad główną konstrukcją obiektu, która była kluczowym etapem modernizacji poznańskiego stadionu.
– Zbliżają się święta, dlatego postanowiliśmy, by tradycyjna wiecha przyjęła postać blisko 15-metrowej choinki, podświetlonej w kolorze niebieskim, umieszczonej na kratownicy, której najwyższy punkt znajduje się 56 metrów nad ziemią. Mieszkańcy Poznania mają bożonarodzeniowe drzewko w najwyższym miejscu w kraju, a my jesteśmy dumni, że zakończyliśmy kolejny etap rozbudowy stadionu – powiedział Ryszard Dembiński, prezes spółki EURO Poznań 2012. I podkreślił, że zamontowanie czterech elementów konstrukcyjnych dachu przewidywane było na marzec przyszłego roku, a mamy już je teraz.
Uroczystego podświetlenia świątecznego drzewka dokonał prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
– Poznaniacy, także ci, którzy na co dzień nie interesują się piłką nożną z uwagą obserwują i komentują postępy prac przy budowie stadionu. Dlatego zapewne z dumą odbierają dzisiejszą uroczystość, bo poznański stadion będzie pierwszą polską w pełni gotową areną EURO 2012. Oby dalsze etapy budowy przebiegały sprawnie i bezproblemowo – mówi prezydent Ryszard Grobelny.
Zakończenie prac nad główną konstrukcją obiektu oznacza, że konsorcjum, któremu przewodzi Hydrobudowa Polska, ma za sobą najtrudniejszy etap modernizacji przyszłej areny EURO 2012. Pracownicy wznieśli ogromny szkielet, którego najważniejszą częścią były cztery kratownice. Ich łączny ciężar to 3,7 tys. ton, czyli tyle, ile ważą 4 hipermarkety. Montaż rozpoczęty w październiku i zakończony w ubiegłym tygodniu, był niezwykle skomplikowanym i spektakularnym przedsięwzięciem inżynierskim, unikalnym w skali europejskiej.
Największa z kratownic ma 175 m długości, 18 m wysokości i 12 m szerokości. Stanowią one trzon zadaszenia poznańskiego stadionu. Wkrótce zamontowany zostanie jego kolejny element, tj. konstrukcja nośna otwieranej części dachu, ważąca „zaledwie” 48 ton. Jeszcze przed końcem roku nad trybunami pojawią się łukowe elementy tzw. „ości”, na których w dalszym etapie rozciągnięta zostanie membrana. Równocześnie będą prowadzone dalsze prace żelbetowe, instalacyjne i wykończeniowe. Zakończenie montażu głównych elementów konstrukcji dachu umożliwi „zamknięcie stadionu”, czyli zabudowę narożników trybun oraz przyspieszenie pozostałych robót. To z kolei ułatwi zakończenie całej inwestycji w zakładanym terminie, czyli w połowie 2010 roku.
– Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i termin oddania stadionu do użytku nie jest zagrożony – zadeklarował Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy.
Wcześniej, bo już od początku rundy wiosennej Ekstraklasy, na boisko modernizowanego stadionu będą mogli wybiec piłkarze. Generalny wykonawca wykorzystał dobrą pogodę i zwolnienie płyty boiska do odtworzenia murawy, która mimo mrozu zieleni się. Teoretycznie już teraz nadaje się ona do gry.

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...