Kiedy pomnik Przemysła II

W Poznaniu jest już Zamek Przemysła II, będzie też jego pomnik. 30 września Miasto ogłosi konkurs na projekt monumentu. Najlepszy projekt, wybrany przez konkursowe jury, zostanie zrealizowany. Figura króla Przemysła stanie zapewne w najbardziej właściwym do tego miejscu – na Wzgórzu Przemysła, przed odtworzonym zamkiem królewskim.

Radny Andrzej Rataj kilka dni temu przypomniał o sprawie pomnika w interpelacji i zapytał: jakie są aktualne zamierzenia dotyczące budowy pomnika króla Przemysła II, jaka jest planowana lokalizacja i w jakiej perspektywie czasowej możliwe jest jego powstanie.

Odpowiedzi udzielił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który wyjaśnił, że już 2001 roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomników Przemysła I i Przemysła II. Przyjęto też zasady postępowania ws. propozycji wzniesienia pomników. Wniosek w tej sprawie jest składany bezpośrednio do Przewodniczącego Rady Miasta Poznania, który po zbadaniu kompletności dokumentacji, przekazuje go do zaopiniowania, m.in. przez Zespół ds. wznoszenia pomników.

Wiceprezydent wyjaśnił, że na początku tego roku (25 lutego) Miasto podpisało list intencyjny z fundatorem pomnika. Z kolei 11 sierpnia podpisano porozumienie o współpracy w zakresie przeprowadzenia konkursu na projekt. Ogłoszenie konkursu jest już blisko, bo zaplanowano je na 30 września 2020 r.

Mariusz Wiśniewski dodał, że pomnik króla Przemysła II stanie na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Wcześniej Rada Miasta Poznania będzie musiała uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego Wzgórze Przemysła. W 2021 roku fundator lub wskazany przez niego inwestor przeprowadzi proces inwestycyjny, którego efektem będzie wzniesienie pomnika. Projektanci już powinni ostrzyć ołówki.

x

Zobasz także

Zapłonęły Znicze Pamięci

Przy pomniku Rozstrzelanych Synów Ziemi Śremskiej, na tamtejszym Rynku, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz ...

Cmentarz dla zwierząt?

Radny Bartłomiej Ignaszewski zwrócił się do władz Poznania z pytaniem o możliwość wydzielenia w mieście ...

Czerwona strefa zarazy

Od 17 października, miasto jest objęte czerwoną strefą w związku z pandemią koronawirusa. Oznacza to ...

Samorząd podstawą demokracji

Uroczystość z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego odbyła się na dziedzińcu Urzędu Miasta. Przybyli na nią ...

Nie wywożą śmieci

Odpady będą odbierane w terminie – taką deklarację od zarządu Remondis Sanitech Poznań otrzymał Bartosz ...