Kiedy pomnik Przemysła II

W Poznaniu jest już Zamek Przemysła II, będzie też jego pomnik. 30 września Miasto ogłosi konkurs na projekt monumentu. Najlepszy projekt, wybrany przez konkursowe jury, zostanie zrealizowany. Figura króla Przemysła stanie zapewne w najbardziej właściwym do tego miejscu – na Wzgórzu Przemysła, przed odtworzonym zamkiem królewskim.

Radny Andrzej Rataj kilka dni temu przypomniał o sprawie pomnika w interpelacji i zapytał: jakie są aktualne zamierzenia dotyczące budowy pomnika króla Przemysła II, jaka jest planowana lokalizacja i w jakiej perspektywie czasowej możliwe jest jego powstanie.

Odpowiedzi udzielił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który wyjaśnił, że już 2001 roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomników Przemysła I i Przemysła II. Przyjęto też zasady postępowania ws. propozycji wzniesienia pomników. Wniosek w tej sprawie jest składany bezpośrednio do Przewodniczącego Rady Miasta Poznania, który po zbadaniu kompletności dokumentacji, przekazuje go do zaopiniowania, m.in. przez Zespół ds. wznoszenia pomników.

Wiceprezydent wyjaśnił, że na początku tego roku (25 lutego) Miasto podpisało list intencyjny z fundatorem pomnika. Z kolei 11 sierpnia podpisano porozumienie o współpracy w zakresie przeprowadzenia konkursu na projekt. Ogłoszenie konkursu jest już blisko, bo zaplanowano je na 30 września 2020 r.

Mariusz Wiśniewski dodał, że pomnik króla Przemysła II stanie na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Wcześniej Rada Miasta Poznania będzie musiała uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego Wzgórze Przemysła. W 2021 roku fundator lub wskazany przez niego inwestor przeprowadzi proces inwestycyjny, którego efektem będzie wzniesienie pomnika. Projektanci już powinni ostrzyć ołówki.

x

Zobasz także

Nie wywożą śmieci

Odpady będą odbierane w terminie – taką deklarację od zarządu Remondis Sanitech Poznań otrzymał Bartosz ...

Bomba na rondzie Rataje

W trakcie przebudowy ronda Rataje natrafiono na niewybuch. Informacja na ten temat pojawiła się m.in. ...

Dni Twierdzy Poznań

Poznańscy miłośnicy historii i fortyfikacji zapraszają po raz ósmy na swoje tradycyjne święto. Tegoroczne „Dni ...

Pomoc w zakupie węzy

Wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej dla wielkopolskich pszczelarzy. Samorząd Województwa Wielkopolskiego finansuje zakup węzy pszczelej. ...

Konsultacje online

Od sierpnia Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu zmienia zasady wyłożeń projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ...