Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Kobiecy mural na Jeżycach

Ponad 16 tys. złotych potrzeba, aby ogrodzenie posesji przy ulicy Dąbrowskiego ozdobił murali z wizerunkami znanych kobiet. Jest już projekt, potrzebne pozwolenia właścicieli, a nawet artyści, którzy go wykonają. Brakuje tylko pieniędzy. Inicjatorzy akcji liczą na wsparcie poznaniaków.
Pomysł muralu na płocie posesji przy ulicy Dąbrowskiego 31 pojawił się już w 2018 roku. Ozdobienie mniej estetycznej części ulicy zaproponowali mieszkańcy skupieni w Nieformalnej Grupie Jeżyckiej na Facebooku. A ponieważ był to rok kobiet, zdecydowano, że to właśnie one pojawią się na nowym muralu.

– Spytałam mieszkańców na grupie jeżyckiej, jakie kobiety najbardziej kojarzą im się z Jeżycami. Ostatecznie wskazano sześć związanych z naszą dzielnicą. Niektóre się tu urodziły, inne mieszkały lub chodziły do szkoły – mówi Onetowi Katarzyna Lesińska, współinicjatorka akcji.

Jeśli wszystko się uda, na Jeżycach powstanie mural z aktorką Krystyną Feldman, poetką i pisarką Kazimierą Iłłakowiczówną, lekarką i misjonarką Wandą Błeńską, pisarką Krystyną Koftą, wokalistką Hanną Banaszak i Aleksandrą Banasiak, pielęgniarką, która brała udział w Poznańskim Czerwcu.

Udało się już uzyskać zgody dwóch właścicieli posesji, powstał także projekt muralu, za który odpowiada grupa artystyczna Murbeton. – Brakuje nam tylko pieniędzy. Stąd też nasza prośba do poznaniaków o wsparcie naszej inicjatywy – tłumaczy Katarzyna Lesińska.

Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu pomagam.pl. Do tej pory wsparło ją ponad 30 osób – zebrano niecały tysiąc z ponad 16 tys. zł potrzebnej kwoty.

x

Zobasz także

Konkurs na pomnik Naczelnika

Miasto Poznań ogłosiło otwarty konkurs na projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Mogą wziąć w nim ...

Rynek Bernardyński inaczej

Radni podczas sesji Rady Miasta Poznania uchwalili dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy dotyczył placu ...

3. podejście do Łazarza

Miasto ogłosiło po raz trzeci przetarg na wybór generalnego wykonawcy kompleksowej modernizacji Rynku Łazarskiego. Wizualizacja ...

Ulica Wyłom bez wyłomów

Dwie firmy nadesłały swoje oferty do przetargu rozpisanego przez Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM), który wyłoni ...

Nowe wybiegi w Zoo

Poznański Ogród Zoologiczny wzbogaci się o kolejne wyjątkowe miejsce. Na terenie Nowego Zoo powstanie nowy, ...