Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Kobiecy mural na Jeżycach

Ponad 16 tys. złotych potrzeba, aby ogrodzenie posesji przy ulicy Dąbrowskiego ozdobił murali z wizerunkami znanych kobiet. Jest już projekt, potrzebne pozwolenia właścicieli, a nawet artyści, którzy go wykonają. Brakuje tylko pieniędzy. Inicjatorzy akcji liczą na wsparcie poznaniaków.
Pomysł muralu na płocie posesji przy ulicy Dąbrowskiego 31 pojawił się już w 2018 roku. Ozdobienie mniej estetycznej części ulicy zaproponowali mieszkańcy skupieni w Nieformalnej Grupie Jeżyckiej na Facebooku. A ponieważ był to rok kobiet, zdecydowano, że to właśnie one pojawią się na nowym muralu.

– Spytałam mieszkańców na grupie jeżyckiej, jakie kobiety najbardziej kojarzą im się z Jeżycami. Ostatecznie wskazano sześć związanych z naszą dzielnicą. Niektóre się tu urodziły, inne mieszkały lub chodziły do szkoły – mówi Onetowi Katarzyna Lesińska, współinicjatorka akcji.

Jeśli wszystko się uda, na Jeżycach powstanie mural z aktorką Krystyną Feldman, poetką i pisarką Kazimierą Iłłakowiczówną, lekarką i misjonarką Wandą Błeńską, pisarką Krystyną Koftą, wokalistką Hanną Banaszak i Aleksandrą Banasiak, pielęgniarką, która brała udział w Poznańskim Czerwcu.

Udało się już uzyskać zgody dwóch właścicieli posesji, powstał także projekt muralu, za który odpowiada grupa artystyczna Murbeton. – Brakuje nam tylko pieniędzy. Stąd też nasza prośba do poznaniaków o wsparcie naszej inicjatywy – tłumaczy Katarzyna Lesińska.

Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu pomagam.pl. Do tej pory wsparło ją ponad 30 osób – zebrano niecały tysiąc z ponad 16 tys. zł potrzebnej kwoty.

x

Zobasz także

Będzie grunwaldzki SOR

W czwartek podpisano umowę dotyczącą budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Grunwaldzie. SOR wraz z Centrum ...

Renowacja elewacji Marcinka

Od zachodniej ściany rozpoczął się remont elewacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola ...

Nowa remiza ratowników

Umowa z wykonawcą nowych budynków dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego podpisana. Budynki powstaną na Woli, ...

Pływający ogród na Cybinie

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz ...

Mickiewicza – jednokierunkowa

Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi ...