Ukraina

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, w której mieszkał po wojnie.

Gmach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, skrzydło hotelu „Bazar” od strony pl. Wolności  czy reprezentacyjny wejściowy pawilon Powszechnej Wystawy Krajowej – to tylko kilka projektów, których autorem był Roger Sławski. W piątek jego życiorys przypomniano przy ul. Kościuszki 80, gdzie znajduje się kamienica, w której ten wybitny architekt mieszkał w latach 1945-1963. 

– Doceniamy człowieka, który zrobił wiele dobrego dla Poznania. W jego pracy fascynujące było, że tworzył w trzech różnych epokach. Zaczął swoją aktywność zawodową jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projektował też w okresie międzywojennym, a po zakończeniu okupacji konsultowane z nim były decyzje dotyczące podnoszenia Poznania ze zniszczeń wojennych – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podczas uroczystości na ścianie budynku odsłonięto tablicę pamiątkową.

– Myślę, że to dobry zwyczaj, który warto pielęgnować, żeby w przestrzeni publicznej pojawiały się znaki obecności ludzi, którzy zbudowali to miasto. To pomaga naszej pamięci i buduje naszą tożsamość – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

W uroczystości oprócz przedstawicieli władz Miasta wzięli udział także m.in. członkowie rodziny architekta, dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego oraz członkowie Rady Osiedla Stare Miasto i mieszkańcy kamienicy.

Roger Sławski urodził się 24 marca 1871 roku w Poznaniu. Studiował architekturę na politechnice w Charlottenburgu. Po kilkuletniej praktyce zawodowej w różnych częściach Niemiec i uzyskaniu niezbędnych uprawnień w 1904 r. wrócił do rodzinnego miasta. W okresie międzywojennym był naczelnikiem Wydziału Budownictwa w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej, później kierował Wydziałem Budownictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu i pełnił funkcję naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Po wojnie nadal był zatrudniony w biurach architektonicznych. W 1951 r. pracował dla Międzynarodowych Targów Poznańskich, w latach 1951-53 kierował biurem projektów Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu.

Do najsłynniejszych projektów Sławskiego należą m.in. skrzydło „Bazaru”, wejściowy pawilon PeWuKi, budynek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, dom akademicki przy al. Niepodległości, kościół św. Antoniego na Starołęce, budynek Banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu w Kaliszu, kościół farny w Ostrowie Wielkopolskim czy dwory i pałace – np. w Starym Sielcu, Dłoni, Wolsztynie czy Swadzimiu.

Roger Sławski zmarł w 1963 r. Został pochowany na cmentarzu junikowskim. Od 2017 roku spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...