Ukraina

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa budynku Nowej Synagogi w Poznaniu. To efekt wielomiesięcznych starań aktywistów.

  • Synagoga dla 1200 wiernych została zbudowana przez poznańskich żydów w 1907 roku. Była jedną z najbardziej monumentalnych świątyń żydowskich w Europie Środkowej. Dziś popada w ruinę.
  • Tysiące poznaniaków zaangażowało się w jej obronę, żądając objęcia obiektu ochroną i opracowania koncepcji wykorzystania jej jako symbolu wielokulturowego Poznania.
  • Wpis do rejestru zabytków może być ich pierwszym sukcesem. Społecznicy przypominają jednak, że w grudniu 2023 miasto przyjęło plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto”, który zezwala  na „postawienie ogromnego apartamentowca” w miejscu synagogi.

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego budynku Nowej Synagogi w Poznaniu – taką informacje przekazał dziś na portalu Facebook poznański aktywista Maciej Krajewski, znany jako Łazęga Poznańska. To on od wielu miesięcy starał się o uratowanie popadającego w ruinę budynku.

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...

Spór w WSA o Maltę

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Jeronimo Martins w obszarze merytorycznym, uchylił jednak cztery punkty poznańskiej ...