Ukraina

Między fasadą a podwórzem

W organizowanym przez Centrum Kultury Zamek wiosennym cyklu edukacyjnym „Między fasadą a podwórzem”, poświęconym kamienicom, przyjrzymy się bliżej współczesnemu funkcjonowaniu wybudowanego sto lat temu zasobu mieszkalnego naszego miasta. – Wychodząc od historii omówimy kwestie społeczne, remontowe, czy funkcjonalne. Chcemy wskazać, że rewitalizacja kamienicy we współczesnym mieście to kwestia złożona, nie będąca jedynie odnowieniem budowlanym – informuje Martyna Łokuciejewska, rzeczniczka prasowa Zamku.
W cyklu zaplanowanych jest 6 wykładów oraz 6 spotkań i spacerów w śródmieściu Poznania, gdzie podejmowane teoretycznie problemy realizują się w praktyce.
Osoby chętne będą mogły uzyskać certyfikat uczestnictwa w cyklu, na podstawie obecności w 8 z 12 spotkań.

Program:

5.04., g. 18.30 Sala Wielka
Kamienica XX – wieczna – forma i styl życia (wykład)

Wykład dotyczyć będzie poznańskich kamienic z początków XX wieku. To wówczas intensywnie poszukiwano nowej formuły miejskiego mieszkania i jego związków z otoczeniem. Kamienice ujawniały też przemiany obyczajowe i styl życia, a zrealizowane obiekty mogą być przykładem nowoczesnego komfortu oraz jakości planowania i wykonania. Dzisiaj kamienice udowadniają z kolei, że są w stanie dopasować się do potrzeb współczesnych użytkowników.
Prowadzenie: Hanna Grzeszczuk – Brendel

7.04., g. 18 początek: Plac Wolności przy fontannie Higiei
„17,5 m” (spacer z przewodnikiem)

W centrum Poznania jest wiele kamienic, na podstawie których prześledzić możemy zmiany, jakie zachodziły w budownictwie mieszkaniowym na przestrzeni wieku XIX i w pierwszych dekadach wieku XX. Spacer po mieście ma na celu zrozumienie form architektonicznych i pierwotnych funkcji zachowanych do dziś domów.
Prowadzenie: Maciej Szymaniak

12.04., g. 18.30 Hol Balkonowy
Miasto – kamienica – zmiana (wykład)

Ewolucja współczesnych miast jest ciekawym procesem, choćby dlatego, że świetnie odwzorowuje kierunek ewolucji współczesnego świata. Odkąd załamała się aktywna polityka państw narodowych (na wysokości lat 70. XX w.) miasta, zwłaszcza te europejskie, zaczęły tracić swój potencjał wehikułów masowej produkcji, zyskiwać zaś nowy post-nowoczesny potencjał. Nie była to zmiana bezkosztowa. By opisać jej istotność potrzebna jest zmiana perspektywy. A gdyby tak, na proces ewolucji społecznej spojrzeć z punktu widzenia łazarskiej kamienicy?
Prowadzenie: Marek Nowak

14.04., g. 18 początek spaceru: Stary Rynek, pod pręgierzem
Znikająca kamienica (spacer z przewodnikiem)

Coraz częściej słyszymy o programach rewitalizacji poznańskich dzielnic. Nierzadko w ich wyniku kolejne kamienice zmieniają zarówno charakter architektoniczny, wygląd zewnętrzny i skład społeczny. Całe kwartały miast nieodwracalnie tracą dotychczasowy charakter. Historia konkretnych budynków i ich mieszkańców ukazuje nam skomplikowany proces tych zmian. Podczas spaceru na temat gentryfikacji i rewitalizacji będziemy dyskutować w oparciu o historię jednej z najstarszych kamienic w Poznaniu.
Prowadzenie: Katarzyna Czarnota

19.04., g. 18.30 Hol Balkonowy
Kamienica: Perspektywy. Indywidualne problemy – zbiorowe rozwiązanie (wykład)

Wykład jest sumą doświadczeń społecznika zajmującego się tematyką mieszkaniową, prawnika i wynajmującego lokale mieszkalne. Autor skrótowo zarysuje perspektywy poszczególnych grup interesu związanych z kamienicami w Poznaniu – właścicieli, lokatorów, mieszkańców, społeczników, Miasta czy nawet tzw. czyścicieli kamienic – kładąc szczególny nacisk na obszary problemowe. Prowadzący wykład spróbuje przekonać słuchaczy, że suma tych indywidualnych problemów może być rozwiązana jedynie w sposób wspólnotowy.
Prowadzenie: Edgar Drozdowski

21.04., g. 18 TWP, ul. Św. Marcin 69, II p.
Kamienica Św. Marcin 69 – synergiczne środowisko (spotkanie w kamienicy)

Dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, właściciela kamienicy przy ul. Św. Marcin 69, Hanna Sierocka, opowie jak można w zrównoważony sposób widzieć i realizować potrzeby ekonomiczne, lokatorskie i społeczne w zarządzaniu kamienicą.
Prowadzenie: Hanna Sierocka

25.04., g. 18.30 CK ZAMEK, Hol Balkonowy
Remont kamienicy (wykład)

Podczas wykładu dowiemy się jak właściwie dbać i utrzymywać zabytkową kamienicę, a także co robić gdy wymaga renowacji. Poznamy proces remontu obiektu od projektu do realizacji: kolejne etapy prac od określenia stanu zachowania budynku, przyczyn zniszczeń i uszkodzeń, opracowania programu prac konserwatorskich poprzez ustalenie pierwotnej kolorystyki i wystroju elewacji oraz wnętrz po przebieg samych prac konserwatorskich. Wskażemy dobre i złe przykłady prowadzonych prac.
Prowadzenie: Aleksandra Dolczewska, Magdalena Łyszczak

28.04., g. 18 początek spaceru: przed kościołem św. Marcina
Remont kamienicy (spacer z przewodnikiem)

Spacer będzie okazją do prześledzenia procesu przywracania świetności zabytkowej kamienicy, będzie ilustracją zagadnień poruszanych podczas wykładu. Pokaże w praktyce rezultaty przeprowadzonych w ostatnich latach renowacji.
Prowadzenie: Aleksandra Dolczewska, Magdalena Łyszczak

10.05., g. 18.30 CK ZAMEK, Hol Balkonowy
Okolice kamienicy – wykład

Kamienica to nie tylko mury i mieszkania. To mikrokosmos, który reaguje z tkanką miasta. Podwórza, przedogródki, oficyny, trzepaki, piaskownice, składziki, rupieciarnie. Czym „obrosły” poznańskie kamienice? Co je wzbogaca, a co im przeszkadza? Jak bardzo różni się współczesne otoczenie kamienicy od tego, co było kiedyś? Na styku kamienic i miasta wciąż wiele się dzieje.
Prowadzenie: Jakub Głaz

12.05., g. 18 początek spaceru: przed wejściem głównym do CK ZAMEK
Okolice kamienicy (spacer z przewodnikiem)

Spacer po centrum miasta będzie uzupełnieniem wykładu „Okolice kamienicy”. Zobaczmy na własne oczy, co dzieje się na styku kamienic i miasta oraz jak te elementy wzajemnie na siebie wpływają.
Prowadzenie: Jakub Głaz

17.05., g. 18.30 CK ZAMEK, Hol Balkonowy
Reklama w przestrzeni miejskiej – ewolucja vs. rewolucja (wykład)

Reklama jest dźwignią handlu. Jaki ma ona jednak wpływ na naszą przestrzeń miejską i nas samych? Na przykładzie szyldów i reklam poznańskich, polskich oraz europejskich przedsiębiorców przedstawione zostaną dwa skrajne oblicza reklamy. Zasięgniemy do rozwiązań z naszego lokalnego podwórka oraz przeanalizujemy propozycje prawne i estetyczne spoza Polski. Spróbujemy również znaleźć odpowiedź na pytanie: czy uchwalona ustawa krajobrazowa zmieni polski krajobraz, a jeżeli tak, to w jaki sposób? W końcu, czy Poznań i Polskę czeka nieuchronna estetyczna rewolucja?
Prowadzenie: Paweł Głogowski

19.05., g. 18 początek: skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Gwarnej
Miasto zasłonięte (spacer z przewodnikiem)

Elewacje kamienic współczesnego Poznania w dużej mierze zdominowane zostały przez działalność reklamową, począwszy od lokalnych szyldów, po wielkoformatowe siatki promujące międzynarodowe korporacje. Podczas spaceru przyjrzymy się w jaki sposób reklamy funkcjonują oraz jak wpływają na życie w kamienicy i jej okolicach.
Prowadzenie: Maria Fenrych

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...