Ukraina

Na starym Grunwaldzie

W Wydawnictwie Miejskim Poznania ukazała się bardzo ciekawa książka ,,Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy”.

Album autorstwa Piotra Korduby i Aleksandry Paradowskiej w niezwykły sposób łączy opracowanie naukowe o architekturze, jednocześnie będąc reportażem z życia tej części miasta i jej mieszkańców. Opowiada o historii osiedla powstałego w latach międzywojennych na poznańskim Grunwaldzie zwanego wówczas Ostrorogiem, które było zamieszkałe przez poznańską elitę: bankierów, adwokatów, architektów (którzy projektowali własne wille), czy lekarzy.
Autorzy przygotowali interesujące opowieści, łączące wiedzę wynikłą ze studiów nad architekturą z tą przekazaną przez rodziny właścicieli i najemców domów w czasie wielogodzinnych rozmów. Czytelnicy znajdą w albumie wzruszające historie z lat międzywojennych, wojennych i powojennych, unikatowe zdjęcia archiwalne oraz współczesne Wojciecha Gajtkowskiego.
Oto charakterystyczny fragment:
,,Są wczesne lata 30. XX wieku. Doktorowa Anna Ferstenowa, żona znanego poznańskiego adwokata Jerzego Ferstena, bawi w Mediolanie. Któregoś dnia przechodzi obok wspaniałej willi i z miejsca się w niej zakochuje. Dzwoni do jej drzwi, a gdy otwiera służąca pyta, kto zaprojektował willę – wie już bowiem, że chce mieszkać w identycznej. Okazuje się, że to dom własny architekta. Po krótkiej rozmowie ten zgadza się na wystawienie podobnego w Poznaniu i rzekomo także na przyjazd do Polski w celu nadzorowania budowy. Taka ma być historia powstania tej jednej z najwspanialszych willi międzywojennego Poznania (przy ul. Zakręt 8 – przyp. red.).”
Promocja książki miała miejsce w restauracji Villa Magnolia przy ul. Głogowskiej, której stare wnętrza przypominają przedwojenny wystrój. Choć Magnolia stoi na Łazarzu, to jednak ze starym Grunwaldem łączy ją zarówno czas powstania, styl, jak i osoba projektanta – przedwojennego architekta miasta Władysława Czarneckiego, który również wybudował swoją willę na Ostrorogu.
Dla Piotra Korduby to drugie tego typu opracowanie. Podobne treści zawarł w książce ,,Sołacz. Domy i ludzie”. Co prawda jej nakład wyczerpał się, ale Wydawnictwo Miejskie planuje jej wznowienie jesienią.


Autorzy podpisują książki

Foto – Wydawnictwo Miejskie Poznania

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...