Ukraina

Odnawianie Wartostrady

Prace związane z przebudową liczącego ok. 1,8 km odcinka Wartostrady, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu Warty, między mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I, są coraz bardziej zaawansowane. Dzięki realizacji tej inwestycji nierówna i spękana trasa zmieni się w wygodny i bezpieczny trakt dla rowerzystów i pieszych.
Galeria zdjęć z przebudowy odcinka Wartostrady pomiędzy mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I – grafika artykułu
Przebudowa Wartostrady coraz bardziej zaawansowana fot. PIM

Wykonane zostały wszystkie zaplanowane przepusty pod Wartostradą, na ukończeniu są prace rozbiórkowe. Trwają roboty związane z budową oświetlenia i instalacją monitoringu wizyjnego. Wykonawca prowadzi zaawansowane prace drogowe, by jeszcze we wrześniu rozpoczęło się układanie nawierzchni na tym odcinku trasy.

Przebudowana trasa będzie miała 6 metrów szerokości – po 3 metry na ścieżkę rowerową i część pieszą.

Równolegle z przebudową odcinka między mostami Królowej Jadwigi a Przemysła I trwają prace projektowe związane z budową połączenia Wartostrady z ul. Hetmańską, po południowej stronie mostu Przemysła I. Ich zakończenie planowane jest na przełom 2021 i 2022 roku.
BBB
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma już wkrótce
rozmiar tekstu drukuj kod qr

Ostatni weekend września (24-26.09) upłynie w Poznaniu pod znakiem szyfrów, kodów i tajemnic z wielką historią w tle. Na mieszkańców i turystów czekają trzy dni pełne atrakcji. Koncert duetu Skalpel, widowisko multimedialne w 3D czy nocne zwiedzanie ekspozycji CSE – to tylko niektóre z nich. Fanów historii na pewno ucieszy wiadomość, że zbiory placówki wzbogaci wypożyczona z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca.
Na zdjęciu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – grafika artykułu
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego znajduje się w gmachu Collegium Martineum u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin. Obecnie w budynku trwają intensywne prace wykończeniowe przed oficjalnym rozpoczęciem działalności. O szczegółach inwestycji i programie zbliżającego się otwarcia Centrum mówiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

– Wielkimi krokami zbliża się dzień, na który czekało bardzo wiele osób. Wreszcie powstanie placówka upamiętniająca znaczący sukces polskich kryptologów – Rejewskiego, Zygalskiego i Różyckiego, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego. Bez wątpienia brakowało do tej pory miejsca, opowiadającego o roli Polaków w wielkim wydarzeniu, które jak podkreślają eksperci przyczyniło się do szybszego zwycięstwa aliantów – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Co istotne, Centrum nie będzie tylko placówką upamiętniającą pogromców Enigmy. Przybliży ono również historię kryptografii od starożytności po współczesność. Nowa atrakcja turystyczna Poznania opowie także o związku prac prowadzonych przez naszych kryptologów z trwającą rewolucją cyfrową – dodaje.

W piątek, 24 września weekend otwarcia CSE zainauguruje wieczorne, plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D, które rozegra się na fasadzie budynku Collegium Martineum. Wydarzenie, zatytułowane „Brzmienia Szyfrów”, rozpocznie się od premiery utworu muzycznego Patryka Piłasiewicza, związanego z Poznaniem muzyka i kompozytora, który od 2012 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez Polaków. W utworze pojawią się echa fraz Paderewskiego i Wieniawskiego, bliskich Poznaniowi i Wielkopolsce.
Więcej na poznan.pl

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...