Ukraina

Agrobex odnowi zabytek

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe ,,AGROBEX’ Sp. z o.o., od kilku lat realizuje wieloetapową inwestycję mieszkaniową przy ul. Wilczak 20 w Poznaniu. Jednym z elementów projektu jest przebudowa znajdującego się na terenie inwestycji, budynku dawnej spalarni.

Koncepcja rewitalizacji i przywrócenia tego historycznego miejsca Poznaniowi opracowywana i dyskutowana była od kilku lat. Zainteresowanie realizacją projektu wywołało szereg pytań i wątpliwości ze strony przedstawicieli lokalnych społeczności, a także mediów. Na większość z nich możemy dzisiaj już odpowiedzieć. Mozolna i niezwykle wymagająca praca koncepcyjna architektów, konserwatora zabytków oraz służb miejskich znalazła zwieńczenie w postaci niezbędnych pozwoleń i akceptacji. Nic już nie stoi na przeszkodzie, aby ten długo oczekiwany przez wszystkich projekt mógł być zrealizowany.
Dla firmy Agrobex będzie to kolejne wyzwanie, które wiąże się z obowiązkiem zachowania historycznego, materialnego i duchowego charakteru inwestycji. Wcześniej Agrobex zrealizował osiedle Ułańskie w Poznaniu adaptując ze świetnym rezultatem zabytkowe mury dawnych koszar 15 Pułku Ułanów. Nie mniej wymagające zadanie połączenia historii i współczesności mieli inżynierowie i budowlańcy Agrobeksu przy realizacji Bramy Poznania ICHOT, zabytkowego dworca w Gnieźnie czy dawnego liceum żeńskiego w Poznaniu.
      Historyczna wartość budynku spalarni oraz pogarszający się stan techniczny budynku wymagają specjalnych zabiegów, a sama przebudowa należy do zadań bardzo trudnych. Wykonane ekspertyzy potwierdziły bardzo zły stan techniczny budynku, zagrażający życiu i zdrowiu jego użytkowników. Z tego względu część elementów budynku musi zostać rozebrana. Na szczęście zachowały się źródła ikonograficzne umożliwiające odtworzenie budynku wraz z kominem spalarni w pierwotnej, historycznej formie. Agrobex przedstawił projekt przebudowy, autorstwa uznanych specjalistów: architektów Piotra Litoborskiego i Piotra Marciniaka oraz inżyniera Zbigniewa Czerwińskiego, która uzyskała akceptację konserwatora zabytków. Dzięki temu Poznań odzyska kolejny materialny fragment swojej historii.
  Przeznaczeniem obiektu są funkcje handlowo-usługowe. Inwestor zakłada, że spalarnia będzie miejscem spotkań i integracji mieszkańców, nie tylko okolicznych osiedli, ale również z terenu całego miasta. Agrobex jest otwarty na propozycje zagospodarowania tego miejsca przez instytucje kulturalne i społeczne. Warto dodać, że w ramach troski o pamięć naszego dziedzictwa prace budowlane i odtworzeniowe są szczegółowo dokumentowane. Po ich zakończeniu zorganizowana zostanie stała ekspozycja prezentującej historię tego budynku.

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...