Ukraina

Poznań ma nową konserwator zabytków

Joanna Bielawska-Pałczyńska obejmie z dniem 2 kwietnia stanowisko miejskiego konserwatora zabytków w Poznaniu.

Wiceprezydent Jerzy Stępień przedstawił dziś następczynię Marii Strzałko, której prezydent Poznania zamierza powierzyć pełnienie obowiązków miejskiego konserwatora zabytków. Prezydent miał dwie kandydatury, z których konserwatorowi wojewódzkiemu przedstawił dotychczasową pracownicę Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z biurem tym Joanna Bielawska-Pałczyńska związana jest od 1992 r.
To także awans wewnętrzny w ramach urzędu – podkreśla wiceprezydent Stępień.
Drugą kandydatką wskazaną przez komisję konkursową była Dorota Matyaszczyk z poznańskiego oddziału Instytutu Dziedzictwa Narodowego.
Nowa pani konserwator jest historykiem sztuki z ponad 20-letnim stażem zawodowym, absolwentką Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu. Pracę rozpoczęła od prowadzenia Pracowni Sztuki w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, gdzie zorganizowała przekrojowa wystawę ,,Pejzaż i sceny myśliwskie w malarstwie polskim przełomu XIX i XX w.” Następnie prowadziła prace związane z ewidencją zabytkowych zespołów rezydencjalno-folwarcznych i obiektów budownictwa przemysłowego w Pracowni Dokumentacji Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.
W Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków, gdzie pracuje od 20 lat, od 2005 r. zajmowała stanowisko głównego specjalisty ds. zabytków nieruchomych. Od początku zajmuje się sprawami z zakresu ochrony zabytków architektury i budownictwa na terenie Poznania.
W 2004 r. opracowała ,,Spis zabytków architektury Miasta Poznania” – publikację będącą wykazem obiektów zabytkowych (wraz z krótką notą historyczną), w układzie od architektury sakralnej, rezydencjonalnej, obronnej, użyteczności publicznej i przemysłowej, aż po najliczniejszą grupę domów mieszkalnych, dającą szeroką informację o zasobach dziedzictwa kulturowego miasta.
W ostatnich latach prowadziła nadzory konserwatorskie kompleksowych prac renowacyjnych, remontowych i modernizacyjnych wielu obiektów na terenie Łazarza i Górczyna, m.in. Dworca Letniego z peronem, kamienic na terenie Johow Gelande: przy ul. Matejki, Siemiradzkiego, Grottgera, Wyspiańskiego, Niegolewskich, Małeckiego, kościoła Matki Boskiej Bolesnej, szkół przy ul. Łukaszewicza i Wyspiańskiego, budynków MTP, a także zabytkowego cmentarza przy ul. Ściegiennego, parku Kasprowicza i Wilsona. Dlatego z tym regionem miasta czuje się najbardziej emocjonalnie związana, choć teraz będzie musiała mieć na uwadze cały jego teren.
W biurze MKZ koordynowała uzgodnienia projektowe związane z budową Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego oraz przedłużeniem trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zajmowała się też problematyką jednego z ważniejszych wydarzeń w międzywojennej historii Polski – Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. w Poznaniu – a także historią Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Teraz pełniąc obowiązki miejskiego konserwatora zabytków (to rodzaj okresu próbnego przyjętego przez prezydenta) zapowiada dbałość o ochronę dziedzictwa kulturowego Poznania, poszanowanie ładu w przestrzeni publicznej. Rewolucji w biurze konserwatora nie będzie, bo też obowiązki i kompetencje są ściśle uregulowane.
Pomysłem nowej pani konserwator jest utworzenie parku kulturowego obejmującego obszar miasta, który przed kilku laty ustanowiony został pomnikiem historii. Według ustawy z 2003 r. na park kulturowy utworzony może być przez prawo lokalne uchwalone przez Radę Miasta, dzięki któremu można wpływać na estetykę terenu, kwestie wizualne, tworzony jest katalog form stosowanych na tym terenie, czy też regulowana nowa zabudowa. Jednak opracowanie takiego parku zajmie sporo czasu.
Sporo uwagi zamierza też poświęcić rewitalizacji zabytkowych dzielnic – Łazarza, Jeżyc, Wildy oraz terenów nadwarciańskich.
Joanna Bielawska-Pałczyńska uważa także, że w związku z prowadzonymi pracami przy Dworcu Zachodnim renowacji powinien być poddany jego budynek. Zamierza wystąpić do wojewódzkiego konserwatora o objęcie ochroną hali Arena. Nie zamierza też burzyć Arsenału, ponieważ ceni poznański modernizm.
Od kilku miesięcy Bielawska-Pałczyńska przygotowuje numer ogólnopolskiego kwartalnika ,,Renowacje i zabytki”, który ukaże się w czerwcu i w całości będzie dedykowany zabytkom Poznania – jako projekt popularyzujący i promujący miasto w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Prywatnie pani konserwator interesuje się literaturą – szczególnie iberoamerykańską – teatrem, kulturą śródziemnomorską. Ulubioną formą spędzania wolnego czasu są rodzinne wycieczki poza miasto z mężem i dwoma synami Aleksandrem i Adamem.

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...