Fotografia wnętrz

Przyjazne podwórka

Rozstrzygnięto kolejną edycję programu „Przyjazne podwórko”.

W tym roku Miasto Poznań przeznaczyło na ten cel 200 tys. zł. Pieniądze trafią do ośmiu wspólnot mieszkaniowych, które będą mogły wyremontować dzięki nim swoje najbliższe otoczenie.
Program „Przyjazne podwórko” jest realizowany od 2013 roku. Jego celem jest poprawa wyglądu i stanu technicznego podwórzy komunalnych oraz aktywizacja mieszkańców, którzy wspólnie dbają o swoją przestrzeń.

– Cieszę się, że możemy po raz 7. spotkać się przy okazji kolejnej edycji „Przyjaznego Podwórka”. To program, który powstał z inspiracji komisji rewitalizacji Rady Miasta Poznania, jeszcze w poprzedniej kadencji. Jego celem jest wspieranie wspólnot mieszkaniowych, które są gotowe do aranżacji swojej najbliższej przestrzeni. Program został skonstruowany tak, aby angażując się finansowo, mogły one liczyć na zwrot części poniesionych nakładów – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak podkreślił, akcja jest skierowana jest do mieszkańców śródmieścia (Łazarza, Wildy, Starego Miasta czy Śródki), gdzie jest wiele starych i pięknych, lecz zaniedbanych podwórzy.

– Cieszę się, że wspólnoty mieszkaniowe są zainteresowane tym programem. To bardzo ważne w wymiarze społecznym – zauważa Mariusz Wiśniewski.

Prace, na które wspólnoty mieszkaniowe decydują się w ramach akcji „Przyjazne podwórko”, obejmują m.in. wymianę nawierzchni, montaż małej architektury (ławek czy koszy na śmieci), nasadzenie roślin, a także budowę chodników i placów zabaw.

– Namawiam wszystkie wspólnoty, by brały udział w tym konkursie. Doświadczenie minionych lat pokazuje, że można wiele zyskać. To szansa na zagospodarowanie miejsc, służących mieszkańcom. Dzięki takim działaniom zaniedbane podwórka nie tylko z dnia na dzień pięknieją, ale stają się również bardziej ciekawe i przyjazne – mówi Arkadiusz Stasica, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Potwierdzają to wspólnoty mieszkaniowe, które wzięły udział w poprzednich edycjach akcji.

– Dostaliśmy dofinansowanie z miasta w wysokości 39 tys. zł., pozostałe 79 tys. zł pochodziło ze środków własnych wspólnoty. W ramach programu, zadbaliśmy o nową nawierzchnię. Wcześniej w tym miejscu były kratery. Zimą nie szło przejechać, bo na podwórku mieliśmy ogromne jezioro. Podobnie było podczas wiosennych roztopów – mówi Monika Kotlarek, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Kossaka 4-6. Jak wylicza, oprócz nowej nawierzchni, mieszkańcy zadbali o teren zielony, wykonali też ogrodzenie. – To nam zagwarantowało czystość i bezpieczeństwo. Jestem pod wrażeniem jedności naszej wspólnoty. Wszyscy bardzo się cieszymy z tego, co powstało w naszym najbliższym otoczeniu – dodaje mieszkanka ul. Kossaka.

– To nie jest pierwsze podwórko na Łazarzu, które zostało w ten sposób odmienione. Jedne wspólnoty dają przykład innym. Podczas spotkania z panem prezydentem, wielu mieszkańców pytało, jak mogą odmienić swoje podwórko – zauważa Maria Łazarz, przewodnicząca zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Łączna kwota środków, przeznaczonych w 2018 r. przez Miasto na współfinansowanie programu „Przyjazne Podwórko” wynosi200 000 zł. Do realizacji przyjęto zadania, zgłoszone przez 8 wspólnot mieszkaniowych. Odmienione zostaną podwórka, przy:

Al. Niepodległości 28 – 26 000 zł
ul. Kościuszki 106 – 26 000 zł
ul. Janiny Lewandowskiej 29/33 (dawna ul. 23 Lutego) – 26 000 zł
Pl. WIelkopolskim 1/1A – 26 000 zł
Pl. WIelkopolski, 2/2A/3/3A – 26 000 zł
Pl. Wielkopolskim 4 – 16 000 zł
3 Maja 48 ABC – 27 000 zł
3 Maja 49 C – 27 000 zł

Program „Przyjazne podwórko” jest adresowany do wspólnot mieszkaniowych znajdujących się w strefie śródmiejskiej, korzystających z komunalnych terenów przyległych. To przede wszystkim mieszkańcy lokali, do sprzedaży których dochodziło w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Pozostałością obowiązującej wówczas praktyki są wytyczone po obrysie budynku działki, stanowiące przestrzeń wspólną.

Zgodnie z ideą programu, rewitalizacja podwórek jest finansowana wspólnie przez wspólnoty mieszkaniowe i Miasto Poznań. Miasto pokrywa 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia – maksymalnie do 40 000 zł.Kwota ta może zostać pomnożona przez liczbę wspólnot mieszkaniowych, które zorganizowały się na rzecz wspólnego działania.

W latach 2013-2017 w ramach programu zrealizowano 31 podwórek. Kwota, jaką przeznaczono na ten cel to do tej pory 2 736 004 zł (z czego 718 983 zł pochodzi ze środków programu).

Anna Jarmuż/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

Nowy deptak na Kwiatowej

Po metamorfozie ulica Kwiatowa na odcinku od ul. Półwiejskiej do ul. Rybaki z zatłoczonej samochodami ...

Słynne schody gotowe

Przebudowane schody na ul. Spychalskiego na Wildzie są już dostępne dla pieszych. Zakończyła się procedura ...

CK Zamek otwiera podwoje

Po konserwacji zwiedzający mogą już oglądać zachodnie skrzydło dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Obiekt był ...

Targowiska to dziedzictwo

Radny Paweł Sowa zaproponował Miastu wpisanie poznańskich targowisk na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zdaniem ...

Remont chodnika na Wodnej

W środę, 8 lipca, rozpocznie się remont chodnika przy ulicy Wodnej. To kolejne miejsce, po ...