Ładowarki emu.energy

Szlakiem graffiti i neonów

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycję mapy „Z bliska / Z daleka” – polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie – już 31 sierpnia.
Mapa-przewodnik „Z bliska / Z daleka” to nadal jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, w ramach której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia Poznania. Do tej pory ukazały się dwie edycje mapy (w 2016 i 2018 roku), które cieszyły się ogromną popularnością – zarówno wśród poznaniaków jak i turystów. Przewodnik to propozycja dla zwolenników alternatywnego zwiedzania miasta – z dala od utartych szlaków turystycznych, bez biletów wstępu czy kolejek.

W tym roku środki na wydanie mapy zbierane były w drodze zbiórki publicznej. Konieczna kwota 4500 zł zebrana została na 11 dni przed wyznaczonym terminem, co z pewnością świadczy o zainteresowaniu projektem ze strony przyszłych odbiorców.

Dodatkowo inicjatywę wspierali i zachęcali do jej wsparcia Ambasadorzy projektu, wśród których znaleźli się m.in.: Grzegorz Myćka (laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego, Krzysztof „Grabaż” Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno), Filip Czekała (autor książek o Poznaniu), Katarzyna Kajdasz (poznańska dziennikarka radiowa), Maciej Krajewski (Łazęga poznański), Joanna Pańczak (Fundacja Malta), Natalia Mazur (dziennikarka Gazety Wyborczej Poznań), Paweł Głogowski (Stowarzyszenie Ulepsz Poznań), Noriaki (artysta streetartowy, twórca Watchera).

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Tomasz Bombrych, absolwent historii i filologii polskiej UAM, który na profilu facebookowym Typo Poznań dokumentuje znikające pamiątki miejskiej typografii. Autor zdjęć i rekonstrukcji napisów jest Marcello Giusto – włoski kompozytor i pianista z Ligurii, obecnie doktorant na wydziale filologii włoskiej UAM.

Wszystkie obiekty zawarte w mapie zostały przez jej twórców Dokładnie sprawdzone (rok dla street-artu to wieczność, dlatego ważne upewnienie się czy wszystko „jest na swoim miejscu”), sfotografowane i opisane (w języku polskim i angielskim).

Bezpłatna mapa dostępna będzie od 31 sierpnia (sobota) w Centrum Informacji Kulturalnej Poznań, punktach informacji turystycznej a także w centrach kultury, bibliotekach, klubach, galeriach i kinach studyjnych w Poznaniu.
Fot. materiały organizatorów
Źródło:biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

Zamiast bruku zieleńce

Już tej jesieni rozpocznie się przebudowa placu przed Starym Browarem od strony ulicy Ratajczaka. Będzie ...

Nowy DPS na Strzeszynie

Budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z miejscami dla stu pensjonariuszy powstanie przy ulicy Żołnierzy ...

Kobiecy mural na Jeżycach

Ponad 16 tys. złotych potrzeba, aby ogrodzenie posesji przy ulicy Dąbrowskiego ozdobił murali z wizerunkami ...

Park miejski na Dębcu

Powstał kolejny nowy park miejski – tym razem na Dębcu. Jego powierzchnia to 2,6 hektara ...

Nowy gmach dla aptekarzy

Uniwersytet Medyczny wybrał generalnego wykonawcę Collegium Pharmaceuticum, które ma stanąć przy ul. Rokietnickiej. Kompleks z ...