Ukraina

Szlakiem graffiti i neonów

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycję mapy „Z bliska / Z daleka” – polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie – już 31 sierpnia.
Mapa-przewodnik „Z bliska / Z daleka” to nadal jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, w ramach której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia Poznania. Do tej pory ukazały się dwie edycje mapy (w 2016 i 2018 roku), które cieszyły się ogromną popularnością – zarówno wśród poznaniaków jak i turystów. Przewodnik to propozycja dla zwolenników alternatywnego zwiedzania miasta – z dala od utartych szlaków turystycznych, bez biletów wstępu czy kolejek.

W tym roku środki na wydanie mapy zbierane były w drodze zbiórki publicznej. Konieczna kwota 4500 zł zebrana została na 11 dni przed wyznaczonym terminem, co z pewnością świadczy o zainteresowaniu projektem ze strony przyszłych odbiorców.

Dodatkowo inicjatywę wspierali i zachęcali do jej wsparcia Ambasadorzy projektu, wśród których znaleźli się m.in.: Grzegorz Myćka (laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego, Krzysztof „Grabaż” Grabowski (Strachy na Lachy, Pidżama Porno), Filip Czekała (autor książek o Poznaniu), Katarzyna Kajdasz (poznańska dziennikarka radiowa), Maciej Krajewski (Łazęga poznański), Joanna Pańczak (Fundacja Malta), Natalia Mazur (dziennikarka Gazety Wyborczej Poznań), Paweł Głogowski (Stowarzyszenie Ulepsz Poznań), Noriaki (artysta streetartowy, twórca Watchera).

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Tomasz Bombrych, absolwent historii i filologii polskiej UAM, który na profilu facebookowym Typo Poznań dokumentuje znikające pamiątki miejskiej typografii. Autor zdjęć i rekonstrukcji napisów jest Marcello Giusto – włoski kompozytor i pianista z Ligurii, obecnie doktorant na wydziale filologii włoskiej UAM.

Wszystkie obiekty zawarte w mapie zostały przez jej twórców Dokładnie sprawdzone (rok dla street-artu to wieczność, dlatego ważne upewnienie się czy wszystko „jest na swoim miejscu”), sfotografowane i opisane (w języku polskim i angielskim).

Bezpłatna mapa dostępna będzie od 31 sierpnia (sobota) w Centrum Informacji Kulturalnej Poznań, punktach informacji turystycznej a także w centrach kultury, bibliotekach, klubach, galeriach i kinach studyjnych w Poznaniu.
Fot. materiały organizatorów
Źródło:biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...