Ukraina

Trzej królowie w Poznaniu

Już po raz ósmy orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Poznania.

Tym razem w wyjątkowym wydaniu: na trasie pochodu można będzie spotkać nie tylko anioły, diabłów, polskich świętych, żołnierzy rzymskich, ale także ułanów.

Orszak złożony z Trzech Króli, ich świty i tysięcy poznaniaków wyruszy w samo południe z placu Wolności. Zanim jednak to nastąpi, na placu powstanie Strefa Ambasadorów. Poznańscy aktorzy i artyści będą tam kwestować razem z innymi wolontariuszami.

– W przygotowaniu tegorocznego pochodu pomaga nam ponad 300 ochotników, wliczając w to aktorów biorących udział w wydarzeniu – mówi Patrycja Wysocka, koordynatorka logistyki orszaku. – Będzie można ich spotkać również w ośmiu punktach na trasie przemarszu i odebrać od nich korony i śpiewniki, zostawiając symboliczny datek na szczytny cel.

W tym roku zbiórka publiczna prowadzona podczas wydarzenia będzie przeznaczona na wsparcie dwóch projektów Caritasu. Pierwszy z nich to – podobnie jak w ubiegłym roku – akcja „Rodzina Rodzinie”, dzięki której można pomóc poszkodowanym w konflikcie syryjskim.

– Mędrcy, którzy przybyli ze wschodu, przynieśli Dziecięciu dary – chcemy iść za ich przykładem i pospieszyć z konkretną materialną pomocą – wyjaśnia ks. Bartosz Strugarek, zastępca dyrektora poznańskiego oddziału Caritas. – W tym roku poza pomaganiem syryjskim rodzinom chcemy też wesprzeć jadłodajnie, które codziennie udzielają pomocy ok. 1,5 tys. osób na terenie Poznania.

Z placu Wolności orszak przemaszeruje ulicą Paderewskiego, gdzie czekać będą m.in. rzymscy legioniści, król Herod, anioły, diabły, polscy święci i ułani – z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy razem przy dźwiękach muzyki przejdą na płytę Starego Rynku, by tam powitać małego Jezusa.

– W tym roku na prośbę poznaniaków wydłużyliśmy czas przeznaczony na kolędowanie, czeka nas więc dużo śpiewania – wyjaśnia Marcin Matuszewski, reżyser i kompozytor muzyki. – W świcie króla Heroda pojawią się uczniowie szkoły baletowej, którzy zaprezentują swoje umiejętności. Poznański Ratusz zmieni się na chwilę w pałac Heroda, co podkreślone zostanie specjalnie skomponowaną muzyką. Zapowiada się wspaniałe widowisko!

Wydarzenie jest współfinansowane przez urząd miasta, patronatem objął je Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady miasta Poznania oraz abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

– Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które wpisało się w tradycję kulturalną naszego miasta – mówi ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej fary. – Jego początki sięgają ewangelii św. Mateusza, która wspomina mędrców oddających pokłon Nowonarodzonemu. To jedno z najstarszych świąt katolickich, które przypomina nam, że Chrystus objawił się całemu światu.

Orszak zakończy się mszą św. w farze, ok. godz. 13.45. Wydarzenie jest częścią obchodów 1050. rocznicy biskupstwa poznańskiego. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Orszaku: www.orszakpoznan.pl.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

Tak wyglądał orszak Trzech Króli w 2016 roku

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...