Hostele dla owadów

Przed Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznym Usług Medycznych stanęło 10 domków dla owadów zapylaczy. Wkrótce powstanie tam również ścieżka edukacyjna, a w przyszłości – zabezpieczona pasieka. Na otwarciu owadziego osiedla obecna była radna Halina Owsianna, która od dawna wspiera takie działania.
Domki zbudowane są z trzciny, rurek bambusowych, pustych łodyg, suchego drewna i drewnianych deseczek oraz szyszek. Nie zastąpią naturalnego środowiska, ale stanowią doskonałe schronienie dla wielu gatunków owadów zapylających. Dzięki nim mogą one odpocząć, schronić się przed deszczem, a przede wszystkim się rozmnażać – co w realny sposób pomoże wspierać wzrost populacji owadów w mieście. Domki dla owadów kupiono ze środków budżetu Miasta Poznania w ramach programu „Poznań dla pszczół”. Celem projektu jest zwiększenie populacji pszczół w mieście, a także edukacja poznaniaków i poznanianek – wyjaśnianie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

– Domki zbudowane są z wielu materiałów, by mogły w nich zamieszkać różne owady – wyjaśnia Adrian Suszka, pszczelarz. – W drewnie murarki ogrodowe mogą budować sobie gniazda, cegła jest ważna, bo dobrze się nagrzewa i nie oddaje zbyt szybko ciepła, dzięki czemu temperatura jest odpowiednia. W jednym hotelu dla owadów może zamieszkać nawet 1800 osobników.

Już od maja tego roku 150 domków dla owadów jest instalowanych w poznańskich parkach i lasach. Dwa miejskie ule znajdują się na terenie poznańskiej Cytadeli – powstały w 2019 roku. Pszczoły szybko się w nich zadomowiły, a nawet zaczęły produkować miód.

– Wierzę, że inicjatywa postawienia domków dla owadów przy POSUM pociągnie za sobą inne, podobne, a wszystkie jednostki pomocnicze działające na terenie Winograd włączą się w akcję – mówi radna Halina Owsianna. – Mamy tu liczne parki, ciekawe tereny spółdzielni mieszkaniowych, jest więc gdzie stawiać hotele dla owadów. To inicjatywa mało kosztowna, a wzbogacająca i zachęcająca, by zapoznawać się z zapylaczami. Warto rozpropagować ją zwłaszcza wśród dzieci
Źródło:biuletyn.poznan.pl
Fot. Miasto Poznań

x

Zobasz także

Dla ratajskich traszek

Do Rady Miasta trafił projekt uchwały w sprawie nadania terenowi zielonemu położonemu pomiędzy osiedlami Tysiąclecia ...

Renowacja osady św. Gotarda

Teren dawnej osady św. Gotarda ma szansę znowu zyskać rangę, jaka mu przysługuje z uwagi ...

Co czeka Fort VIIa

Radny Paweł Matuszak zapytał w trybie interpelacji o plany zabudowy Fortu VIIa. Zwrócił uwagę, że ...

Nowe „zebry” na Dworcowym

Radny Paweł Sowa zwrócił się w interpelacji o wytyczenia nowego przejścia dla pieszych po zachodniej ...

Spuszczanie wody z Malty

Każdego dnia poziom wody w Jeziorze Maltańskim obniża się od kilku do kilkunastu centymetrów. Obecnie ...