Ukraina

Kamery monitorują Rataje

Rady osiedli Rataje, Chartowo i Żegrze porozumiały się z policjantami

i strażnikami miejskimi. Ta współpraca pozwoliła na uzgodnienie miejsc, w których zainstalowany zostanie sprzęt. Na realizację tej inwestycji miasto przeznaczy 800 tysięcy zł.

W 2018 roku na Ratajach, Chartowie i Żegrzu nowe kamery pojawią się m.in. na skrzyżowaniach ulic: Jurackiej i drogi wewnętrznej os. Piastowskiego do Przystani Posnanii, Wyzwolenia i Jurackiej przy Szkole Podstawowej nr 20, a także na głównych skrzyżowaniach ulic: Dymka, Szwajcarskiej, Chartowo i Kurlandzkiej. Instalacja systemu będzie kosztować 800 tys. zł.

– Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców Rataj, którzy podkreślali konieczność monitoringu na osiedlu – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta. – Rozmieszczenie kamer to efekt doskonałej współpracy miasta, rad osiedli, radnych PO z Nowego Miasta oraz mundurowych, która bardzo mnie cieszy. Do działań dołączyła tez spółdzielnia mieszkaniowa Osiedle Młodych, która chce objąć monitoringiem należące do niej tereny, przy pełnej współpracy z miastem – dodaje.

KAMERY MONITORINGU W MIEŚCIE

Aktualnie poznański system monitoringu wizyjnego liczy 647 kamer, w tym 292 obrotowe, 346 kamer stacjonarnych i 9 panoramicznych. Wszystkie zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, zwłaszcza na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu, wiaduktach, przystankach komunikacji miejskiej oraz miejscach, gdzie często poruszają się piesi.

Obraz z większości miejskich kamer obserwują przez całą dobę pracownicy straży miejskiej, którzy czuwają w 5 centrach oglądu zlokalizowanych w poznańskich komisariatach policji. Pozostałe kamery – zwłaszcza te zainstalowane wzdłuż trasy tramwajowej Franowo i pętli Górczyn – nadzorowane są między innymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.

Ważną rolę odgrywa monitoring wizyjny. Nasz poznański jest najbardziej rozbudowanym w kraju po Warszawie. Kamer miejskich mamy obecnie 647, do tego należy dodać kamery ze spółdzielni mieszkaniowych: 133 na Winogradach i 190 Piątkowie. Dostęp do obrazu z kamer mają m.in.: Policja, Straż Miejska, MPK, ZDM, Straż Pożarna, ABW, Straż Graniczna, Centrum Zarządzania Kryzysowego. Monitoring to także narzędzie zarządzania ruchem w mieście.

Plany rozwoju monitoringu w 2018 roku są bardzo ambitne, obejmują m.in. rozbudowę lub modernizację na ulicach: Półwiejskiej, Rybaki, Głogowska, Dmowskiego; skrzyżowaniach Murawa/Winogrady, Gdyńska-Bałtycka, Baraniaka/Jana Pawła II. Monitoring powstanie również na odcinku od ul. Nadolnik do cmentarza na Miłostowie. Wprowadzone ma być oznakowanie obszarów monitorowanych

Źródło: biuletyn.poznan.pl

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...