Ładowarki emu.energy

Latem popływamy na Arenie

Pływalnia letnia w Parku Kasprowicza przy poznańskiej Arenie odzyska swój blask i jeszcze w te wakacje dostępna dla mieszkańców.

Trwają końcowe prace przy kompleksowej modernizacji tego miejsca, które, wraz odbiorami, powinny się zakończyć w czerwcu. – Sport i rekreacja mają być dostępne jak najbliżej miejsca zamieszkania i nauki. Chciałbym, by na każdym osiedlu dzieci i młodzież mogły uprawiać sport – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. – Pływalnia przy Arenie przyciągała kiedyś tłumy poznaniaków. Przykład Term, letniej pływalni Chwiałka, a także oblegane kąpieliska miejskie nad jeziorami, pokazują, że baseny letnie są bardzo potrzebne. Integrują mieszkańców i zapewniają rozrywkę dzieciom spędzającym wakacje w mieście – podkreśla prezydent.

Nie licząc pływalni Olimpia, letnie baseny były jedynym miejscem na Grunwaldzie, gdzie można było popływać w wakacje. Powstały na początku lat 70. i od czasu ich otwarcia niewiele się tam zmieniło. Jedynie w latach 90. dobudowano zjeżdżalnię.

Ze względu na katastrofalny stan techniczny kompleks przy Arenie został zamknięty w 2013 roku. Na pływalni niewiele inwestowano. Przeciekało dno brodzika i średniego basenu, a korzenie drzew niszczyły nieckę dużego. Aparatura do flirtowania i uzdatniania wody była wysłużona. Doraźne remonty pozwalały na jej otwieranie w kolejnych latach, jednak w 2016 rok podjęto decyzję o kompleksowej modernizacji obiektu.

Basen i nie tylko

Na terenie całego kompleksu trwają już prace wykończeniowe. Montowane są poszczególne urządzenia, jak np zjeżdżalnia, czy elementy do zabawy dla dzieci przy brodziku. W przeciągu najbliższych tygodni przeprowadzone będzie próbne napełnianie basenów i sprawdzanie urządzeń filtracyjnych. Przy dużym basenie trwa kładzenie trawy, która stworzy tzw. tarasy słoneczne. Będzie tam można położyć koc lub ręcznik i obserwować kąpiących się.

Prace rozpoczęły się w październiku zeszłego roku i wraz z wszystkimi odbiorami powinny się zakończyć w czerwcu tego roku. Zmodernizowane zostały niecki basenowe brodzika, basenu pływackiego oraz basenu ze zjeżdżalnią. Zamontowane zostaną również dodatkowe atrakcje wodne. Modernizację przeszedł także budynek filtrowni oraz drugi, w którym mieścić się będą szatnie, toalety i natryski. Wykonano m.in. nową elewację budynku, wymieniono okna i drzwi oraz ocieplono go.

Główny basen będzie miał taką samą powierzchnię jak przed modernizacją – długość 50 metrów, szerokość 20 metrów. Zmieniono jedynie głębokość, żeby był on dostępny dla osób w różnym wieku i na całej długości będzie on od 1,2 do 1,4 metra.

Oprócz basenów będzie można skorzystać z toru do street workoutu oraz boiska do siatkówki plażowej i miejsca do gry w bule.

Będą kolejne baseny

Wiadomo, że nie jest to jedyna inwestycja w obrębie parku, gdzie powstanie również Centrum Sportów Wrotkarskich. Po jej ukończeniu planowane jest rozpoczęcie budowy basenu krytego. Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2019 roku.

W przyszłym roku oddana zostanie zmodernizowana pływalnia na os. Piastowskim. Kolejną pływalnią, która w najbliższych latach ma powstać w Poznaniu, jest basen na os. Zwycięstwa.

Źródło: UMP; foto – Trwają końcowe prace przy kompleksowej modernizacji pływalni letniej w Parku Kasprowicza

x

Zobasz także

Współtwórz mapę murali

Twórcy poznańskie mapy murali, graffiti, neonów i typografii zapraszają do współpracy przy tworzeniu trzeciej edycji ...

Wiosna na Ostrowie Tumskim

Społeczny Opiekun Zabytków zaprasza na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Spacer po wyspie w sercu Poznania odbędzie ...

Dom Seniora przy Szkolnej

W przyszłości nieruchomości przy ulicach Szkolnej, Koziej i Podgórnej zamienią się w największy w Polsce ...

Trzeci pas na A-2

Po ponad dwóch tygodniach robót przygotowawczych z niedzieli na poniedziałek, 17 na 18 marca, rozpoczęły ...

Budimex na pl. Kolegiackim

Poznań wyłonił wykonawcę przebudowy placu Kolegiackiego. Rewaloryzację przeprowadzi spółka Budimex Budownictwo. Niebawem ma nastąpić podpisanie ...