Bolechowo 750×200 – maj 2017

Nie palą też w parkach

Przez całe lato w czterech paryskich parkach odwiedzającym nie wolno palić tytoniu. Jeżeli ten eksperyment okaże się pozytywny,

zakaz obejmie wszystkie tereny zielone w stolicy Francji i będzie definitywny. Pomysłodawczyni inicjatywy, przewodnicząca grupy lewicowych radykałów, centrystów i niezależnych (RGCI) w Radzie Paryża Laurence Goldgrab tłumaczy, że chodzi tu o zdrowie, o zapobieganie zanieczyszczeniom, ale bynajmniej nie o piętnowanie palaczy.

Jak podkreślała w wywiadzie dla radia France Info, jej grupie zależy „przede wszystkim na dzieciach, gdyż nadzwyczaj ważna jest walka z biernym paleniem tytoniu” oraz z banalizowaniem problemu palenia przez najmłodszych. To również kwestia szacunku dla innych. Jeśli ktoś siada na ławce w parku, żeby pooddychać świeżym powietrzem, a sąsiedzi z lewej i prawej podwędzają go dymem papierosowym, to korzyści ze świeżego powietrza stają się wątpliwe – argumentowała radna.

Zwróciła także uwagę, że „oprócz poprawienia stanu zdrowia publicznego, zakaz palenia przyczyni się do oczyszczenia terenów zielonych”. Od pewnego czasu merostwo podjęło walkę z niedopałkami, które – jak twierdzi radna – „stało się prawdziwą plagą”. – Mimo wezwań i kar w 2017 roku wystawiono 21 tys. mandatów za rzucanie niedopałków na ziemię. W Paryżu wciąż zbiera się 350 tys. kg niedopałków rocznie – ubolewała radna. Kara za ich rzucanie wynosi w stolicy Francji 68 euro.

Goldgrab przyznała, że pierwszym jej zamiarem było utworzenie stref dla niepalących w parkach i ogrodach Paryża, ale „praktycznie okazało się to zbyt trudne”. I zapowiedziała, że „jeżeli eksperyment przyniesie spodziewane wyniki, za cztery miesiące jej grupa RGCI zaproponuje stałe uwolnienie parków i ogrodów od tytoniu”.

Od 1 lipca definitywny zakaz palenia obowiązuje w parkach i ogrodach Strasburga. Już w lipcu 2013 roku ówczesna francuska minister zdrowia Marisol Touraine ujawniła, że planuje zakaz palenia na wszystkich plażach i w parkach Francji, ale plan do tej pory nie został zrealizowany. Przeprowadzony wtedy sondaż wskazywał na poparcie aż 75 proc. Francuzów dla takiego posunięcia.

Zakaz palenia na publicznych terenach zielonych obowiązuje w Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii i w niektórych miastach w USA. W Irlandii od roku 2005 obowiązuje całkowity zakaz palenia w przestrzeni publicznej. Według podparyskiego Państwowego Instytutu Raka palenie tytoniu powoduje we Francji 73 tys. zgonów rocznie, w tym 45 tys. z powodu nowotworu.

x

Zobasz także

Podgórna 9 odżyje

Kamienica przy poznańskiej ulicy Podgórnej 9, w przeciwieństwie do sąsiadującej pod numerem 7, jest w ...

Poznań na szlaku turystów

Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations na najlepszy cel podróży w 2019 ...

Przystań w Starym Porcie

Miasto planuje przystań jachtową nad Wartą. Na razie Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg, który wyłoni ...

Odnowiona hala sportowa

Już od poniedziałku, 28 stycznia, uczniowie szkoły na poznańskim Łazarzu będą mogli korzystać ze zmodernizowanej ...

Rozbiórka na Wilczaku

Na pętli Wilczak kontynuowane są prace związane z budową linii tramwajowej do Naramowic. Trwa rozbiórka ...