Ukraina

Nie palą też w parkach

Przez całe lato w czterech paryskich parkach odwiedzającym nie wolno palić tytoniu. Jeżeli ten eksperyment okaże się pozytywny,

zakaz obejmie wszystkie tereny zielone w stolicy Francji i będzie definitywny. Pomysłodawczyni inicjatywy, przewodnicząca grupy lewicowych radykałów, centrystów i niezależnych (RGCI) w Radzie Paryża Laurence Goldgrab tłumaczy, że chodzi tu o zdrowie, o zapobieganie zanieczyszczeniom, ale bynajmniej nie o piętnowanie palaczy.

Jak podkreślała w wywiadzie dla radia France Info, jej grupie zależy „przede wszystkim na dzieciach, gdyż nadzwyczaj ważna jest walka z biernym paleniem tytoniu” oraz z banalizowaniem problemu palenia przez najmłodszych. To również kwestia szacunku dla innych. Jeśli ktoś siada na ławce w parku, żeby pooddychać świeżym powietrzem, a sąsiedzi z lewej i prawej podwędzają go dymem papierosowym, to korzyści ze świeżego powietrza stają się wątpliwe – argumentowała radna.

Zwróciła także uwagę, że „oprócz poprawienia stanu zdrowia publicznego, zakaz palenia przyczyni się do oczyszczenia terenów zielonych”. Od pewnego czasu merostwo podjęło walkę z niedopałkami, które – jak twierdzi radna – „stało się prawdziwą plagą”. – Mimo wezwań i kar w 2017 roku wystawiono 21 tys. mandatów za rzucanie niedopałków na ziemię. W Paryżu wciąż zbiera się 350 tys. kg niedopałków rocznie – ubolewała radna. Kara za ich rzucanie wynosi w stolicy Francji 68 euro.

Goldgrab przyznała, że pierwszym jej zamiarem było utworzenie stref dla niepalących w parkach i ogrodach Paryża, ale „praktycznie okazało się to zbyt trudne”. I zapowiedziała, że „jeżeli eksperyment przyniesie spodziewane wyniki, za cztery miesiące jej grupa RGCI zaproponuje stałe uwolnienie parków i ogrodów od tytoniu”.

Od 1 lipca definitywny zakaz palenia obowiązuje w parkach i ogrodach Strasburga. Już w lipcu 2013 roku ówczesna francuska minister zdrowia Marisol Touraine ujawniła, że planuje zakaz palenia na wszystkich plażach i w parkach Francji, ale plan do tej pory nie został zrealizowany. Przeprowadzony wtedy sondaż wskazywał na poparcie aż 75 proc. Francuzów dla takiego posunięcia.

Zakaz palenia na publicznych terenach zielonych obowiązuje w Finlandii, Islandii, Wielkiej Brytanii i w niektórych miastach w USA. W Irlandii od roku 2005 obowiązuje całkowity zakaz palenia w przestrzeni publicznej. Według podparyskiego Państwowego Instytutu Raka palenie tytoniu powoduje we Francji 73 tys. zgonów rocznie, w tym 45 tys. z powodu nowotworu.

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...