Okazały pień pozostanie

Do tej pory rosła tam dwupniowa robinia biała o obwodzie ponad 475 cm (mierzonym na wysokości 130 cm). Była ona jednak zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego, a ubytek w rozwidleniu pni, widoczne zmurszenia i zachwiana statyka groziła rozłamaniem drzewa.

Drzewo przeznaczono do wycięcia, ale zamiast usunąć je w całości postanowiono dokonać przycięcia na wysokości 4 metrów. Usunięto koronę, a pień zachowano jako tzw. świadka, do jego biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

– Pozostawianie martwego drewna sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Wraz ze śmiercią drzewa nagromadzone w nim makro- i mikroelementy rozpoczynają powolny powrót do obiegu w przyrodzie. Martwa materia organiczna stwarza korzystne warunki rozwoju grzybów, glonów czy porostów. Próchniejące drzewa lub ich fragmenty bardzo chętnie wykorzystują płazy, gady, ptaki i drobne ssaki jako schronienie, miejsce ukrycia, żerowania, czy zimowania. Pozostawienie przyciętego pnia może pełnić również edukacyjną rolę w przypadku okazów drzew wyróżniających się wiekiem czy wielkością – tłumaczył Zarząd Dróg Miejskich.

Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie tzw. świadka jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Powierzchnia zieleni wokół nasady pnia musi być na tyle duża, by w sytuacji gdy drzewo zacznie murszeć czy kruszyć się nie stanowiło zagrożenia dla ludzi czy mienia.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Remont domu przy Żelaznej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych posiada udziały w ponad 750 wspólnotach mieszkaniowych. Jedna z nich właśnie ...

Remont kładki na Lechickiej

Z uwagi na stan techniczny obiektu naprawiona będzie kładka „Wilczak” na ul. Lechicką. W związku ...

Wieżowce przy rondzie Rataje

Nowoczesne i atrakcyjne wieżowce staną przy rondzie Rataje? To możliwe – radni przyjęli miejscowy plan ...

„Swoboda” pnie się w górę

Przy ul. Perzyckiej powstaje już nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Rozpoczęte miesiąc temu roboty ...

Starożytny chodnik w Rzymie

Wyrwa, jaka powstała pod koniec kwietnia w nawierzchni na placu przed rzymskim Panteonem, odsłoniła płyty ...