Okazały pień pozostanie

Do tej pory rosła tam dwupniowa robinia biała o obwodzie ponad 475 cm (mierzonym na wysokości 130 cm). Była ona jednak zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego, a ubytek w rozwidleniu pni, widoczne zmurszenia i zachwiana statyka groziła rozłamaniem drzewa.

Drzewo przeznaczono do wycięcia, ale zamiast usunąć je w całości postanowiono dokonać przycięcia na wysokości 4 metrów. Usunięto koronę, a pień zachowano jako tzw. świadka, do jego biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

– Pozostawianie martwego drewna sprzyja ochronie różnorodności biologicznej. Wraz ze śmiercią drzewa nagromadzone w nim makro- i mikroelementy rozpoczynają powolny powrót do obiegu w przyrodzie. Martwa materia organiczna stwarza korzystne warunki rozwoju grzybów, glonów czy porostów. Próchniejące drzewa lub ich fragmenty bardzo chętnie wykorzystują płazy, gady, ptaki i drobne ssaki jako schronienie, miejsce ukrycia, żerowania, czy zimowania. Pozostawienie przyciętego pnia może pełnić również edukacyjną rolę w przypadku okazów drzew wyróżniających się wiekiem czy wielkością – tłumaczył Zarząd Dróg Miejskich.

Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie tzw. świadka jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Powierzchnia zieleni wokół nasady pnia musi być na tyle duża, by w sytuacji gdy drzewo zacznie murszeć czy kruszyć się nie stanowiło zagrożenia dla ludzi czy mienia.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Czy będą miejskie łąki?

W połowie lutego radny Paweł Sowa złożył interpelację, w której postulował ograniczenie w koszeniu miejskich ...

Dotacja dla franciszkanów

Radni z Komisji Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Klasztorowi ...

Nowa szkoła na Strzeszynie

Krajowy Zasób Nieruchomości zgodził się na przekazanie Miastu Poznań działki na Strzeszynie. Dzięki temu będzie ...

9.000 widzów w Arenie

Wiemy, jak będzie wyglądać wnętrze poznańskiej Areny po remoncie. Będzie elegancka, minimalistyczna i nawiązująca do ...

Z Łazarza do parku Kasprowicza

Właśnie rozpoczęło się przesadzanie drzew, które znajdują się na sąsiadującym z Rynkiem Łazarskim skwerze Kazimierza ...