Ukraina

Powstało muzeum Unitry

Przy ul. Bronowej 3 znajdują się eksponaty, które wcześniej można było oglądać przy ul. Przełajowej 4, w budynku Zespołu Szkół Łączności. „To m.in. radiomagnetofony i wzmacniacze, które pochodzą z mojej prywatnej kolekcji” – mówi Paweł Matuszak ze Stowarzyszenia Muzeum Unitra, radny miejski. „Najstarsze z nich pochodzą z lat 60., ale jest też duży zbiór sprzętów, które pochodzą z późniejszych dekad. Zanim trafiły na wystawę, zostały odrestaurowane” – dodaje.

W sobotę, 2 grudnia od godziny 11:00 do 15:00 w muzeum odbędą się drzwi otwarte. Później będzie można je odwiedzić raz tygodniu w wybranych godzinach.
„Cieszę się, że to miejsce wreszcie powstało, a eksponaty zostały przeniesione z budynku szkolnego” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. „Warto pokazać je szerszej publiczności. Zachęcam do wizyty tutaj zarówno młodzież, jak i seniorów. Tych pierwszych, żeby zobaczyli, jak wyglądała historia i korzenie współczesnej elektroniki, a dorosłych i seniorów – żeby powspominali swoje pierwsze spotkania ze sprzętem muzycznym. Sam znalazłem tu swój pierwszy magnetofon, Grundig, jeszcze bez radia, ale za to na baterie. Słuchałem na nim piosenek Michaela Jacksona, Madonny, Lady Pank. Wszystkie znajdujące się tu urządzenia mają swoją historię oraz duszę” – dodaje.

Unitra to kultowa polska marka, której korzenie sięgają 1958 roku. Po wielu latach marka Unitra została reaktywowana i jesienią 2023 roku ruszyła sprzedaż nowego sprzętu tej firmy.

 

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...