Ukraina

Remont Starego Rynku

Wykonawca nowej płyty poznańskiego rynku staromiejskiego ma już pozwolenie na budowę. Na razie prowadzi prace przygotowawcze, ale w najbliższych dniach rozpocznie prace budowlane.

Dotychczas wykonawca skupiał się na „wyprzedzających badaniach archeologicznych oraz selekcji i inwentaryzacji zabytkowej kamiennej kostki”, pokrywającej rynek. Kompletował też niezbędną dokumentację.

W czerwcu zakres tych prac znacząco się poszerzy, dlatego na poznańskim rynku konieczne będą kolejne wygrodzenia, w tym także ciągów pieszych. Trasy prowadzące przez poznański rynek będą tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Wejścia do tamtejszych lokali gastronomicznych będą więc – mimo remontu rynku – dostępne dla turystów i mieszkańców.

Prace budowlane rozpoczną się od rozbiórki m.in. krawężników i nawierzchni chodników. Później prowadzone będą także prace związane z infrastrukturą podziemną. W pierwszej kolejności będzie to renowacja sieci wodociągowej i przebudowa sieci gazowej.

Równolegle kontynuowane będą badania archeologiczne w miejscu dwóch planowanych zbiorników retencyjnych, tzn. przy budynku Wagi Miejskiej i domkach budniczych. Wkrótce rozpoczną się także prace archeologiczne w miejscu planowanej rozbudowy podziemnej toalety publicznej.

„Celem inwestycji jest poprawa komfortu poruszania się, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich” – informuje poznański magistrat. Powstanie nowa, równa nawierzchnia płyty Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Wykorzystany zostanie również zabytkowy, usytuowany tam dotychczas materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe.

Planowane są też wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami. Pod nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane bądź przebudowane zostanie oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Zakres prac obejmuje również m.in. modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

M. Nickel nie żyje

Założyciel PTB Nickel zmarł w wieku 73 lat. Marian Nickel był założycielem PTB Nickel. Firma ...

Skwer dla Ukrainy

Skwerowi w rejonie ulic Kórnickiej i Serafitek – Rada Miasta nadała na kwietniowej sesji imię ...

Co dalej z MPGM

Radna Ewa Jemielity otrzymała odpowiedź na swoje zapytanie dotyczące Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Fot. ...

Nie chcą ciemności

Komisja Współpracy Lokalnej pozytywnie zaopiniowała projekty zmieniające uchwały w sprawie zasad naliczania środków budżetowych dla ...

Łódką po stawie Sołackim?

Co z łódkami na stawach w parku Sołackim? MTP zapowiada, że na pewno wrócą. Być ...