Ukraina

Remont Starego Rynku

Wykonawca nowej płyty poznańskiego rynku staromiejskiego ma już pozwolenie na budowę. Na razie prowadzi prace przygotowawcze, ale w najbliższych dniach rozpocznie prace budowlane.

Dotychczas wykonawca skupiał się na „wyprzedzających badaniach archeologicznych oraz selekcji i inwentaryzacji zabytkowej kamiennej kostki”, pokrywającej rynek. Kompletował też niezbędną dokumentację.

W czerwcu zakres tych prac znacząco się poszerzy, dlatego na poznańskim rynku konieczne będą kolejne wygrodzenia, w tym także ciągów pieszych. Trasy prowadzące przez poznański rynek będą tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Wejścia do tamtejszych lokali gastronomicznych będą więc – mimo remontu rynku – dostępne dla turystów i mieszkańców.

Prace budowlane rozpoczną się od rozbiórki m.in. krawężników i nawierzchni chodników. Później prowadzone będą także prace związane z infrastrukturą podziemną. W pierwszej kolejności będzie to renowacja sieci wodociągowej i przebudowa sieci gazowej.

Równolegle kontynuowane będą badania archeologiczne w miejscu dwóch planowanych zbiorników retencyjnych, tzn. przy budynku Wagi Miejskiej i domkach budniczych. Wkrótce rozpoczną się także prace archeologiczne w miejscu planowanej rozbudowy podziemnej toalety publicznej.

„Celem inwestycji jest poprawa komfortu poruszania się, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich” – informuje poznański magistrat. Powstanie nowa, równa nawierzchnia płyty Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Wykorzystany zostanie również zabytkowy, usytuowany tam dotychczas materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe.

Planowane są też wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami. Pod nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane bądź przebudowane zostanie oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Zakres prac obejmuje również m.in. modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej.
Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Odzyskany blask ulicy

Na ul. Obozowej odbył się odbiór techniczny po zakończeniu remontu jezdni i chodnika. Prace brukarskie ...

Megality w Sierpówku

Niezwykłe odkrycie megalitycznych grobowców w Wielkopolsce Archeologia nieustannie zaskakuje nowymi odkryciami dotyczącymi przeszłości ludzkości. W ...

Zielone Ogródki bez fontanny

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację ws. skweru Zielone Ogródki. Przypomniał, że od dłuższego czasu nie ...

Nowy łącznik Wartostrady

Trwają przygotowania do budowy łącznika, dzięki któremu ulica Chwaliszewo zyska wygodne połączenie z Wartostradą. W ...

Tarnowskie tężnie

Już w najbliższy weekend (2-3 września) otworzymy Tarnowskie Tężnie. Budowa Tarnowskich Tężni to kolejny etap ...