Fotografia wnętrz

Ławeczki dla profesorów

Czwarty z założycieli Wszechnicy Piastowskiej (Uniwersytetu Poznańskiego), językoznawca i historyk ks. prof. Stanisław Kozierowski, także doczekał się pomnika-ławeczki-ławeczki.

Pomnik-ławeczka ks. Stanisława Kozierowskiego, jednego z założycieli Uniwersytetu Poznańskiego

Heliodor Święcicki ma swoją ławeczkę przed Collegium Minus, Józef Kostrzewski na Morasku przed Wydziałem Historycznym, Michał Sobeski na terenie kampusu przy ul. Szamarzewskiego. Ławeczka Stanisława Kozierowskiego została odsłonięta na ul. Fredry, przy Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Urodził się w Trzemesznie w 1874 roku, gdzie uczęszczał do gimnazjum, znanego jako Kolegium trzemeszeńskie. Wstąpił do seminarium duchownego, gdzie 12 listopada 1899 otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował krótko w różnych parafiach w Wielkopolsce i Westfalii. W latach 1910-1929 był proboszczem w Skórzewie. Na dłużej osiadł w Winnej Górze koło Środy Wielkopolskiej, gdzie działał przez 20 lat.

Jeden z czwórki założycieli Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu, dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W okresie międzywojennym był docentem, a od 1938 r. profesorem tytularnym Wydziału Humanistycznego

Po wojnie przewodniczył Komisji dla spraw Przywrócenia Nazw Słowiańskich na Przyodrzu. W myśl ustaleń komisji zmieniono na polskie nazwy stacji i przystanków kolejowych od Pomorza Zachodniego do Śląska.

Stanisław Kozierowski specjalizował się w dziejach Wielkopolski i Pomorza oraz w naukach pomocniczych historii i językoznawstwa, takich jak heraldyka i onomastyka.

x

Zobasz także

Remont domu przy Żelaznej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych posiada udziały w ponad 750 wspólnotach mieszkaniowych. Jedna z nich właśnie ...

Remont kładki na Lechickiej

Z uwagi na stan techniczny obiektu naprawiona będzie kładka „Wilczak” na ul. Lechicką. W związku ...

Wieżowce przy rondzie Rataje

Nowoczesne i atrakcyjne wieżowce staną przy rondzie Rataje? To możliwe – radni przyjęli miejscowy plan ...

„Swoboda” pnie się w górę

Przy ul. Perzyckiej powstaje już nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Rozpoczęte miesiąc temu roboty ...

Starożytny chodnik w Rzymie

Wyrwa, jaka powstała pod koniec kwietnia w nawierzchni na placu przed rzymskim Panteonem, odsłoniła płyty ...