Ukraina

Park miejski na Dębcu

Powstał kolejny nowy park miejski – tym razem na Dębcu. Jego powierzchnia to 2,6 hektara na której oprócz zieleni znajdują się miejsca wypoczynku i aktywnej rekreacji. Park powstawał w kilku etapach, środki na jego sfinansowanie pochodził z budżetu obywatelskiego.
Początki parku przy ul. Dolna Wilda na Dębcu sięgają 2013r. – wtedy teren po ogródkach działkowych przy ul. Dolna Wilda/Orzechowa został powierzony Zarządowi Zieleni Miejskiej. Początkowo teren był utrzymywany przez Spółdzielnię Socjalną Poznanianka. W 2014 r. – w ramach konkursu „Slow parki – zielona rewitalizacja” podczas targów ogrodniczych Gardenia – wyłoniono projekt koncepcyjny zagospodarowania parku autorstwa Anny Gajdy i Anny Dworzyńskiej. W 2015 r. „Poznanianka” założyła na tym terenie łąkę kwietną.

W tym samym roku Krzysztof Kempski, mieszkaniec Dębca i członek Rady Osiedla Zielony Dębiec, zgłosił do PBO2016 projekt „Zieleniec przy ul. Dolna Wilda”, który został wybrany przez poznaniaków. W 2016 r. Pracownia Architektury Krajobrazu „Trzy Małe Drzewka” ze Szczecina opracowała projekt budowlano-wykonawczy parku, przystosowując go do warunków i realiów i konsultując go z Radą Osiedla.

W 2017 r. rozpoczął się pierwszy etap prac w parku. Firma, która zwyciężyła w przetargu, uporządkowała teren, sprawdziła stan drzew, wykonała alejki i zamontowała ławki i kosze. W latach 2018-2019 odwodniła teren, zamontowała lampy solarne, nasadziła drzewa, krzewy i założyła trawniki. Wykonano też place zabaw dla dzieci i tor agility dla psów. Do budowy parku przyczynił się również Port Lotniczy Ławica, który przy ul. Dolna Wilda posadził – jako rekompensatę – szpaler grabowy złożony ze 198 drzew. Nasadzenia rekompensacyjne wykonała też parafia Błogosławionej Piątki Poznańskiej, która posadziła 67 drzew.

Teren parku od strony ruchliwej ulicy Dolna Wilda izoluje podwójny szpaler drzew. Całą przestrzeń oświetlają lampy solarne. Centralna i południowa część parku to miejsca dla rekreacji czynnej i biernej. Poznaniacy szukający ciszy i spokoju mogą tam odpocząć przy klombie z ozdobną rabatą, a miłośnicy spacerów i biegania mają do dyspozycji liczne przeplatające się alejki, wykonane z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego.

Zaprojektowano również strefę dla dzieci – a w niej plac zabaw, na którym znaleźć można m.in. huśtawki, ściankę wspinaczkową, drabinki oraz specjalne konstrukcje: „ważkę miejską” i „kosmicznego surfera”. Na obrzeżach parku, w jego części północnej, zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów.

Koszt realizacji inwestycji wyniósł prawie 4 mln zł. Park jest objęty 2-letnią pielęgnacją gwarancyjną i bieżącą konserwacją przez wykonawcę.

x

Zobasz także

R. Sławski upamiętniony

Tablica upamiętniająca Rogera Sławskiego, poznaniaka, naczelnego architekta Powszechnej Wystawy Krajowej została odsłonięta na ścianie kamienicy, ...

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...